èlánky ¦ sekce ¦ kontakt ¦ Hledat image

Další zalétávací lety st�l� odkaz / permalink

6.6.2011
image
První dva dny mého letového programu bylo vìtrno, vítr foukal 7 m/s, v poryvech kolem 10 m/s, a hlavnì vzduch nad letištìm byl velmi turbulentní. Jediné, co jsem si ovìøil je, že model s dodaným motorem svižnì stoupá a že dobøe reaguje na køidélka. V silné turbulenci by s tupìjšími køidélky letìt nešlo.

image

Vytrimovaný model klouzal s výškovku nataženou 3 - 4 mm. Pøi pokusu o prùlet model po pøevedení do mírného sestupného letu nepøíjemnì pøeklápìl do ještì strmìjšího sestupného letu a na pøitažení reagoval podivnì „gumovì“.

Pøi plném plynu se model silnì vzpínal a musel jsem výraznì potlaèit. Létání nebylo moc pøíjemné.

Tøetí den bylo koneènì bezvìtøí a vzduch bez termiky i turbulence.

Po pøedchozích letech jsem intenzivnì pøemýšlel co s modelem. Rozhodl jsem se pro posun tìžištì dozadu o 10 mm. Trim výškovky jsem pøesunul do neutrálu a model hodil. Hned bylo jasné, že to je lepší. Vzpínání modelu v motorovém letu zmizelo a v kluzu nebylo tøeba výškovku natahovat. Model v kluzu zpomalil, ovládání modelu bylo o poznání pøíjemnìjší, snažší.

(zveøejnìno na stránce Létání)