Proè nám to schovávají?! 
Používám (rád) rùzné mapy v elektronické podobì, používám je mnoho let. Bìhem tìch let jsem zaznamenal mnoho vylepšení a zajímavých nápadù jak mapy využívat, jak práci s mapami zjednodušit.
Rozèiluje mì ale, jak se nìkdy musí základní zemìpisné údaje z map tahat!
Považuji za základní údaje nìjakého místa zemìpisné souøadnice a nadmoøskou výšku. Proè musím vynakládat pro získání tìchto dvou údajù takové úsilí? Chápu, že zemìpisné souøadnice zajímají opravdu malé procento uživatelù mapy, ale nadmoøská výška je údaj užiteèný prakticky každému. Dá se z nìj usoudit, kolik práce dá doškrábat se k bodu na mapì, dá se ohadnout, jestli nebude na místì vìtrno nebo chladnìji než jinde, podle výšky se dá usuzovat, zda místo bude nebo nebude viditelné z jiného místa.
Pøed mnoha lety uživatelé map Seznamu (mapy.cz) s nadšením uvítali,
když mapy zaèaly zobrazovat nadmoøskou výšku. A hle!
Uplynulo nìkolik let a když chci vìdìt,
jak vysoko je bod, na který na mapì kurzorem ukazuji,
tak musím pracnì vymýšlet postup, jak to zjistit.
Pøitom by staèilo, aby v kontextovém menu byla položka tøeba "souøadnice" a po jejím zvolení by se základní údaje zobrazily.
(zveøejnìno na stránce Mapy)


