¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Zase po horách na západ stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.08.2008

Je neděle a já místo pospávání vstávám už před sedmou. Odjíždím hned ráno směr Štětí na Honzovo letiště. Má foukat od západu a tak poletíme proti větru po hřebeni Krušných hor až někam ke Klínovci. Zatím to na horách moc nevypadá. Když se otáčím k horám, vidím jen obrovitý rotor mraků, který hory obaluje od paty až po hřeben.

image
Krušné hory schované v mracích

Už ráno je jasné, že bude dobré světlo. Viditelnost je výborná, opar žádný. Po dotankování nádrže po hrdlo a předletové kontrole letadla nakládáme ještě kanystr a startujeme do klidného raního vzduchu.

Je teplo a tak máme na sobě kraťasy a trička. Už let nad Polabím nám ale připomíná, že ve výšce šest set metrů pod temnými základnami mraků to vypadá s teplotou úplně jinak a jsme rádi, že máme ponožky.

Před Chomutovem je před námi temná stěna deště. Honza chce otočit, ale já chvilku vidím za přeháňkou slunce. Pouštíme se tedy skrz přeháňku. Honza proletěl šikovně mezi dešti a nad Chomutovem se vydáváme nahoru nad hřeben Krušných hor. Na závětrné straně hor nás proudy vzduchu obtékající hřeben sráží dolů a když se konečně vyškrábeme do nějakých třinácti set metrů, tak se dostáváme do silného protivětru. Vůbec nepostupujeme kupředu a náš další postupný cíl - Klínovec se nám zdá nedostupný. Boj s větrem nám zpestřují mraky, které "letí" proti nám.

Za Měděncem hodnotíme situaci. Dál na sever od Klínovce to nepůjde, mraky leží prakticky nad terénem. Otáčíme do závětří hor, prolétáme chmurky mraků a vlétáme do černoty údolí kolem Ohře.

Sedáme v Ostrově nad Ohří. Na zemi je krásně teplo. Pro nás znrzlíky úplné lázně!

Po chvilce odpočinku na zemi se vydáváme dál na jihovýchod přes vojenský prostor Doupov. Vítr je pro nás tentokrát zboku a tak letíme jeko krab. "Dopředu" teď koukáme přes levý okraj kabiny. Další přeháňky, ale také sluneční paprsky kreslící krásně po krajině. U Lubence nalétáme nad silnici z Karlových Varů na Prahu. Honza si vepředu libuje, že ho sluníčko pěkně ohřívá, ale já na zadním sedadle mrznu, jak mi průvan v trupu chladí záda. Před Prahou se odkláníme zpátky domů, kolem Řípu na domovské letiště. Teplota vzduchu stoupá a když sedáme, je mi už dobře.

Let trval čistého času 3 hodiny 34 minut. Fotky jsou zde Galerie fotografií z letu 3.8.2008.

Viz také Zase po horách na západ (2).

(zveřejněno na stránce Moje zážitky z létání)