¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Modely

Modelářské akce

Modelystálý odkaz / permalink

27.02.2019

Modely - takhle jednoduše se jmenuje nová modelářská výstava, která se konala 22. až 23.2.2019 v Praze. Podtitul názvu výstavy byl prodejní výstava pro modeláře, pojďme se podívat, jaká byla.

image

Můj původní záměr systematicky výstavu zdokumentovat ztroskotal hned, jak jsem do haly vešel. Hned za vchodem jsem potkal známé a tak to pokračovalo celé odpoledne, v přátelských hovorech jsem strávil většinu času image Kamarádi mi referovali podobně, že si to setkávání na výstavě zažili a užili taky.

První dojem: Jé, to je malý! Ale kolečko uličkou kolem stánků ukazuje, že to tak malé není. Kluků a holek tu bylo co by na prstech jedné ruky spočítal, převažovali velcí kluci, tedy pánové třicet a výše. Myslel jsem, že až skončí škola a pracovní doba, že se přivalí více návštěvníků a hlavně mládeže, po páté hodině to vypadalo spíš jako mejdan prodejců a spřátelených zákazníků image, ale kamarádi, co na výstavě byli od začátku, říkali, že tam lidí bylo hodně. Ostatně fotografie pořízené dříve to potvrzují - odkazy na fotogalerie přidám.

image

image

image

image

Výstava jako kdyby spojovala dva nesourodé podniky - byly zde klasické výstavní stánky zavedených firem tak, jak je známe z jiných výstav, a vedle toho spíše sklady vytvořené z papírových krabic a regálů nabízející stavební materiál nebo totální výprodej, hrabošárnu, kde si lidé mohli vybrat ze starých stavebnic, zbytků stavebnic, náhradních dílů. V hrabošárně byly k vidění i hodně historické kousky, připadal jsem si jak pamětník. image Stavební materiál - balzu si odnášelo docela dost lidí a v poměrně velkých balících, alespoň co já jsem viděl. Zdá se, že sousedství profi stánků a jednoduchých skladů nikomu nevadilo, připadalo mi, že to funguje a že to může fungovat i do budoucna, že se to vhodně doplňuje. Ty totální výprodeje ale mohou fungovat asi jen první den, platí tady, že kdo přijde později, vybírá už z hodně přebraného.

image

image

image

image

Pozorováním ruchu na výstavišti jsem si zase uvědomil, jakou je taková výstava společenskou událostí, kde se setkávají modeláři mezi sebou, zákazníci se "svými" prodejci a výrobci, prodejci a výrobci mezi sebou. A jak jsou ti prodejci a výrobci v drtivé většině i zapálení modeláři! Možná to někomu, kdo nikoho nezná tak nepřijde, někdo vidí za těmi pulty jen obchodníka, ale když se člověk věnuje chvilku pozorování u nějakého stánku a vyslechne nějaký dialog zákazníka před pultem a prodejce za pultem, zjistí, že ti za pultem nejsou jen prodejci zboží, ale také modeláři, kteří se ochotně podělí o svoje zkušenosti.

Také si člověk uvědomí, jaká jsme my modeláři různorodá parta a že prodávat modelářské zboží je někdy tvrdý chlebíček image A když jsem viděl lidi, co si odnášeli balík balzy nebo laminátový trup, říkal jsem si, že těch modelářů, co něco vytvoří svýma rukama, není málo, že to s tím naším koníčkem není špatné. Bylo příjemné vidět ty vystavovatele a prodejce a návštěvníky se zájmen o tenhle koníček a nemuset ty lidi hledat mezi "hračkářskými" stánky.

image

image

image

Výstavu vymyslel a uspořádal Václav Janko a udělal to, jak se teď moderně říká, "agilně" image Nápad zrál v jeho hlavě déle, ale od vlastního rozhodnutí něco takového udělat po otevření dveří výstavy uplynulo jen pár týdnů. Václav všechno řešil za pochodu a jednoduše a nezatěžoval se nějakými planými úvahami proč by něco nemělo jít.

Otázkou je, proč jen dva dny, proč ne neděle. Někomu se nepodaří zorganizovat si navštěvu výstaviště zrovna v pátek a sobotu, dost lidí plánovalo návštěvu v neděli a nevšimli si, že výstava končí už v sobotu. To bylo rozhodnutí Václava Janko, stejně jako nastavení cen. Podle mě i podle jiných měla akce slabou reklamu a povědomí o akci, alespoň podle odpovědí na můj dotaz, lidé měli z Facebooku a z diskuzního fóra na rcmania.cz. Otázkou je, jak firmy vyhodnotí přínos výstavy pro jejich obchody, otázkou je, jaké byly tržby z prodeje těch, kteří přivezli své sklady. A otázkou je, jak to ekonomicky vyjde organizátorovi výstavy. Už jsem slyšel řeči, jak moc na tom pořadatel vydělal. Ono se snadno počítá na kalkulačce vstupné krát počet návštěvníků, cena za kus výstavní plochy krát obsazené místo, statisíce létají sem tam, ale to riziko takový podnik uspořádat si vzal na sebe jen Václav Janko, předtím jsme jen donekonečna roky diskutovali, jak by měla vypadat výstava Model Hobby.

A zde je ten odvážlivec - Václav Janko v červeném dresu časopisu RC modely:

image

Výstava asi neuspokojila každého, každému se člověk nezavděčí, ale kladné ohlasy, které se ke mě dostaly, převažovaly. Je to určitě dobrý základ k dalšímu vývoji, byla to ukázka, jak by to mohlo fungovat.

Pro úplnost přidávám mapu se zakresleným výstavním prostorem.

image

(zveřejněno na stránce Modely)

print tisk