¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Otázky začátečníků

Mrázstálý odkaz / permalink

05.02.2005

Létání v zimě je pro velké nadšence. Již při teplotách pod +5°C mrznou ruce. Natož když je pod nulou. Když se k nízké teplotě přidá ještě vítr, je to opravdu pro otužilé.

Vadí však nízké teploty modelu nebo rádiu?

image

zgroj: www.jojoen.no

Takto létá na zamrzlém jezeře v Norsku Jo Grini

Některé materiály za nízkých teplot křehnou. U modelů to mohou být plasty - kryty motorů z ABS, překryty kabin a podobně. Graupner kdysi dělal z ABS celé trupy (třímetrový Cirrus). S takovým modelem stačilo v mrazu ťuknout ocasem o zem a trup se hned zlomil.

Dřevo a laminátové konstrukce si zachovávají i za mrazu své příznivé vlastnosti.

Ani akumulátory se v mrazu nemohou poškodit. Akumulátory však nedodají tolik energie jako za teplot nad nulou. U NiCd akumulátorů klesne kapacita o cca 10%, u NiMH o cca 20%. Další technologie jsou na tom ještě hůře. Akumulátorům se však nic nestane a za běžné teploty budou mít akumulátory svoji původní kapacitu. Se snížením kapacity je třeba počítat. Akumulátor přijímače i vysílače zajistí chod rádia po kratší dobu, než jste byli zvyklí.

Pohonné akumulátory také dodají v mrazu méně energie. Řeší se to tak, že se akumulátory do poslední chvíle udržují v teple. V kapse, v autě a podobně.

(zveřejněno na stránce Otázky začátečníků)

print tisk