¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Cestovní rychlostí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

07.04.2024

Dnes konečně nefičí, vzduch není turbulentní a tak mohu vyrazit s prototypem na svůj polygon vyzkoušet, jak to létá cestovní rychlostí.

Vítr je slabý, je na počátek dubna nezvykle teplo, teploměr ukazuje teď večer 23 stupňů, ale zase přiletěl písek ze Sahary, zakrývá slunce a je nepříjemné rozptýlené světlo. Určitě nebude fotogenický západ slunce.

Letadlo hážu konečně trochu nahoru. Mám ve zvyku házet všechno jako větroně do kluzu, ale to u těhto letadel často vede k infarktovým startům, minule, kdyby přede mnou nebyl svážek dolů, tak jsem to vzal o zem. Teď to je pohoda, ve srovnání s Hornetem mi připadají vzlety jednodušší.

Timer jsem nastavil na 6 minut, to je doba letu pro divočejší létání. Já mám ale na programu osahat si, jak se letadlo chová při nižších rychlostech, jaká je jeho dynamika v dlouhých zatáčkách, jaká je jeho dynamika v utaženějších zatáčkách. Říkám tomu létání cestovní rychlostí.

Letadlo má hrubý povrch, křídlo s profilem, letí spolehlivě na poměrně malý plyn. Čekal jsem, že budu muset v dlouhých zatáčkách přidávat, abych udržel rychlost, ale letadlo letí v zatáčce bez tendence zpomalovat. Až při velkém tahání pohybová energie ubývá a je třeba přitopit. Letadlo varuje před ztrátou rychlosti zakolíbáním a dává čas na reakci.

Zkoumal jsem taky, jak funguje výškovka. Přeci jen je prakticky v úplavu křídla a to by mohlo dělat problémy. Trochu jsem se bál, zda se nebude se změnami rychlosti měnit účinnost výškovky, ale nepozoruji žádné nepříjemné chování.

Dvakrát jsem udělal za letu chybu. První v čase 6:55, kdy jsem se v přemetu dostal mimo osu údolíčka před sebou a v závěru jsem se lekl země. Instinktivně jsem prudce přitáhl. U letadla s deskovým depronovým křídlem by to znamenalo velké prohnutí křídla a obavu z jeho destrukce, tady jsem jen zaznamenal, že letadlo při prudkém přitažení nezavrtalo. Podruhé v čase 7:49 jsem nepočkal na dotočení letadla z polohy na zádech a zatáhl jsem o chvilku dříve místo do zatáčky směrem do země. Zase jsem insinktivně zatáhl, na letadle jsem ale nepozoroval žádné deformace. Křídlo s profilem a se smrkovým nosníkem se jeví jako posun kupředu. Příště zkusím symetrický profil.

V baterce zbylo 15%, létal jsem 8.5 minuty. Několikrát jsem si přidal více plynu, myslím, že 6 minut bude rozumný čas pro let s větším podílem blbnutí.

(zveřejněno na stránce Letání s Banditem)