¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jsem připravenstálý odkaz / permalink

05.06.2018

termín: 3.6.2018
událost: zálet
místo: louka za humny

Letadlo jsem v neděli ráno zalétal. Letí to jako začátečnický stroj, pokud pilot udrží na uzdě plyn, tak s tím zaletí snad opravdu každý. Svědčí tomu slabý vítr. Výkon motoru je až zbytečně veliký, do rukou začátečníka to dám s omezením jeho výkonu. Potlačené letadlo má velký odpor a proti silnějšímu větru se těžko vrací bez velké ztráty výšky. Je třeba to mít na paměti. Snese to let střemhlav, brzdí to samo tak, že se to nedá rozložit ve vzduchu.

Před obědem jsem si šel polétat znova tentokrát na svah. S výškou ale rostla rychlost větru a tak jsem musel cestou dolů přitápět motorem, abych než vyklesám, neodcouval za horizont. Na strmějším svahu za menšího větru se s tím dá i poletovat bez motoru. image

Večer do třetice v posledních paprscích slunce jsem si šel udělat výškový rekord. Na malý plyn a s využíváním drobných stoupáčků jsem se doplazil do cca 200 metrů. Ve dne by to nebylo vidět, ale takhle večer, když je slunce za horizontem, je letadlo krásně čitelné. Posledních 50 metrů už jsem byl mimo závětří kopců a tedy zase let proti větru, kdy letadlo pomaličku couvá. Step One při potlačení spíše klesá než by letěl rychleji dopředu, ale jak jsem byl níže, dostal jsem se zase do závětří a mohl jsem plachtit dolů v klidu. Baterka už byla skoro celá vylítaná, tedy plánovaná kapacita. Říkal jsem si, že na to plachtění nepotřebuju moc energie, ale velmi mě překvapilo, když jsem se dostal do údolíčka, Step One začal klesat rychleji a já si potřeboval přiletět cca 100 metrů k cestě s motorem. A nic. Vrtule se jednou protočila a regulátor řekl ne. Doklouzal jsem na zem a letadlo zmizelo v trávě vysoké jako já. Zaměřil jsem spojnici, kde to keclo, a vydal se hledat. Chtěl jsem si zavrčet motorem, když jsem byl blízko místa, kam to asi spadlo, abych podle zvuku letadlo lokalizoval, ale už to ani nepíplo. Nakonec jsem musel vylézt na strom, abych letadlo našel.

Jsem tedy připraven na příští víkend, kdy už mám domluvené zájemce o létání, tak hlavně aby bylo příhodné povětří!

(zveřejněno na stránce Akce 1000 - Zpravodajství)

print tisk