¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Z čeho vybírat? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.10.2013

image

Zadání, které vyplynulo z měho více než ročního používání Sony HX9V "všude a vždy", jsem si vzal za základ: schopnost fotit za špatných světelných podmínek, možnost filmovat a přitom ovládat parametry záznamu manuálně.

Jako vždy jsem si založil v Excelu tabulku a poctivě začal z webů prodejců a výrobců doplňovat parametry vytipovaných fotoaparátů, pročítat recenze, koukat na ukázkové fotografie a videa jiných amatérů.

Nedával jsem si žádný cenový limit, spíše jsem si chtěl ujasnit, co vlastně chci, co potřebuji. Z toho vyplynou požadované technické parametry a taky se z toho vyvrbí, v jaké cenové relaci se budu pohybovat.

Jsem přes týden v Praze a tak mohu věci načtené z propagačních materiálů jít vyzkoušet do předváděcích show-roomů pražských prodejců (Foto-Škoda, Megapixel). Většinu přístrojů si tu lze osahat i vyzkoušet.

Už před několika měsíci jsem dělal výběr fotoaparátu pro někoho jiného, ale s podobným zadáním, jako jsem si zadal pro sebe, jen s výjimkou videa. To nebylo primárně požadováno. Z načteného a osahaného mě vycházely tři přístroje:

  • Nikon P7700
  • Nikon P330
  • Olympus XZ-2

Nikon P7700 se mi jevil už jako dost velký přístroj a nedovedl jsem si ho představit třeba v kabelce své ženy. Později jsem ale při podrobném zkoumání parametrů přístrojů zjistil, že až tak veliký fotaparát to není. Je ale pravdou, že jeho váha kapsu nebo kabelku citelně zatíží.

image
foto: ephotozine.com

Na Nikon P330 mě upozornila slečna ve Foto-Škoda. Také se mi jevil jako přijatelný,

image
foto: ephotozine.com

Olympus XZ-2 se mi líbil moc, recenzenti ho chválili, ale byl dost drahý (tenkrát přes 12 tisíc).

image
foto: dpnow.com

Fotoaparáty slibovaly svými světelnými objektivy dobré výkony ve slabších světelných podmínkách a i jejich ovladatelnost mi vyhovovala. Koukal jsem taky na Sony RX100, ale ten byl úplně mimo cenové zadání.

image
foto: engadget.com

Schopnosti natáčet video jsem tehdy u nich moc nezkoumal, zadáním byl výkonný kompaktní fotoaparát.

Při osahávání těchto fotaparátů jsem přišel na užitečné věci, které by mě před časem jako užitečné nenapadly. Třebe dotykový displej, kde mohu klepnutím měnit místo, na které má fotoaparát ostřit. Nebo vodováha, která usnadní držení fotoaparátu v šeru nebo ostavení stativu. Nějaký měsíc se nic nedělo, potom ale přišel další požadavek na výběr fotoaparátu od známého, zadání stejné, jako jsem si dal sám. Zjistil jsem, že mezitím cena XZ-2 spadla na 9 tisíc a tak jsem doporučil Olympuse a koupil ho také do rodiny. Měl jsem možnost pracovat s ním týden. Více viz Olympus XZ-2.

Tyto přístroje ale nesplňovaly další část mého zadání. Natáčení videa s možností dostzatečného manuálního nastavení. Tak jsem byl nucen pokračovat ve svém úsilí a rozšířit svůj zájem i na fotoaparáty s výměnnými objektivy, zejména tzv. systémové kompakty. To jsem ale vstoupil do jiného světa a všechny úvahy rázem zesložitěly.

Poznámka 1: Sháníte-li kompakt, doporučuji (10/2013) Olympus XZ-2.

Poznámka 2: Musím pochválit nový show room Megapixelu v Holešovicích, Komunardů 1584. Vystavené fotoaparáty jdou všechny zapnout a zkoušet. To třeba u Škody ve spálené neplatí, tam fungují jen některé.

(zveřejněno na stránce Můj pohled na trh)