¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

JETI Duplex 2,4 GHz mezi modeláři stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.10.2008

Systém JETI model Duplex 2.4GHz už je mezi modeláři a sdělují se první zkušenosti. Jednou z výhod, kterou mnozí zmiňují je možnost programování přijímače. Dají se naprogramovat mixy, zpomalení chodu serv, velikost výchylek atp. Tak i majitelé vysílačů, která takové možnosti nemají, získají funkcionalitu počítačovývh rádií.

Má to ale malý háček. Kdo někdy ladil model s větší mechanizací křídla (víceklapkové křídlo), letové fáze, kompenzaci výchylek klapek výškovkou atp., ví, jak je pracné nastavení modelu odladit. Vymyslet během letu úpravu mastavení modelu, přistát, nastavit, odstartovat, vyzkoušet nastavení, vymyslet korekci nastavení, přistát, nastavit, znovu odstartovat a tak dokola.

K tomu má napřílad můj vysílač Multiplex Royal Evo 9 možnost měnit zvolené nastavení za letu. Některá nastavení tak jde provést rychle a pohodlně. S nastavováním přijímače to bude pomalejší.

Další možností, kterou počítačová rádia nabízí, je změna nastavení pro různé letové fáze. Místo přestavování několika ovladačů na vysílači přepnu jeden přepínač a vše potřebné se nastaví. To systém Jeti Duplex sám o sobě neumí. Pokud nemám vysílač s přepímáním letových fází, instalací madulu Jeti Duplex to nevyřeším.

Kolem možností systému Jeti Duplex, jeho kvality nebo jeho budoucnosti se bouřlivě diskutuje s menšími přestávkami od loňska a teď po výstavě Model Hobby, kdy se systém začal prodávat, se diskuze rozhořely s novou silou. Fakta se se v tom obrovském množství diskuzních příspěvků ztrácejí, míchají se hrušky s jablky, každý to vidí z jiného úhlu pohledu.

Já se na to snažím koukat jako potenciální zákazník, který má několik let vysílač Multiplex Royal Evo 9, létám spokojeně a bez problémů v pásmu 35 MHz s PPM modulací (i s benzínem). Občas chodím létat na Ranou, kde mě ještě nikdo neshodil, ale mám z toho strach. Mám málo přijímačů a nákup přijímačů odkládám už více než rok - čekám, jak se to v páslu 2G4 vyvine. Tak i já se snažím zhodnotit, co mi systém Jeti Duplex může nabídnout. Uvažuji samozřejmě i o jiných systémech a i o pořízení nového vysílače (to ale znamená investici minimálně 20 tisíc).

Informace

Čekal jsem, že se zahájením prodeje uvede JETI model na svém webu dokumentaci k systému Jeti Duplex. Inzeruje jako termín uvedení 41. týden, ale dočkal jsem se jen instalačních návodů pro některé vysílače, bohužel pro můj vysílač nic. Hlavně mi chybí popis přijímačů, popis jejich spojování, popis možností párování s vysílačem. Dočetl jsem se alespoň o programování přijímačů, protože nové přijímače 35 MHz mají prý stejné programovací možnostu, ale musel jsem se vyptat kamarádů. Články v časopisech mě také nezodpověděly základní otázky.

Řešení

Vysílačový modul 2G4 se dá do vysílače nainstalovat tak, že jde vysílač poměrně rychle zprovoznit zase v pásmu 35 Mhz. To je výhoda. "Obtížnost" instalace modulu 2G4 není o moc větší, než výměna VF modulu v mém vysílači, která je také uživatelská. Znám mnoho modeléřů, kterým "elektrika" nic neříká, ale ti zas rádi svěří instalaci někomu šikovnějšímu.

Vysílačový modul se připojuje na signál PPM z kodéru. Uvádí se, že vysílačové moduly vyrobené speciálně pro daný typ vysílače (tzv. "nativní") přenášejí povely rozpoznatelně rychleji. Pro mě nemá význam uvažovat o tomto problému. Použití systému Jeti Duplex nesníží rychlost přenosu povelů mého vysílače. Zůstane stejná.

Není možné nastavovat fail safe z vysílače. Ani to pro mě není podstatné. To jsem dosud stejně nemohl.

Možnosti

Možnost spárovat s vysílačem více přijímačů se mi jeví jako výborná vlastnost. Bez problémů se tak dá realizovat redudantní instalace se dvěma přijímači, každý se svým zdrojem a křížovým zapojením kormidel.

Další možností je spárovat s vysílačem například přijímač, který ovládá fotoaparát na zemi.

Možnosti nastavení mixů v přijímači, výchylek serv, výstupních kanálů atp. mi dává možnost zkombinovat tyto funkce přijímače s programovacími vlastnosti mého vysílače. Jsem tak schopen některé funkce realizovat až v přijímači a ušetřit tak kanály vysílače. V mých běžných aplikacích (současných nastaveních mých letadel) jsem schopen ušetřit minimálně dva kanály. Z mého devítikanálu se tak rázem stává jedenáctikanál. To je příjemné.

Spolehlivost

Spolehlivosr, to je pro mě prvožadá otázka. Létám s velkými modely a tedy relativně drahými a hlavně nebezpečnými.

Létám daleko od sebe. Typicky více jak 700 m daleko a není výjimkou i vzdálenost kolem 1.5 km. Občas se dostanu do situace, kdy je model nízko nad zemí stovky metrů daleko (to je i u klasických přijímačů 35 Mhz někdy problém). Zajímá mě tedy praktický spolehlivý dosah na tyto vzdálenosti. Bohužel dosud zveřejněné testy mi nadaly odpověď.

Přijímače jsou pro mě "černé skříňky". Velkou neznámou je pro mě jejich mechanická odolnost a spolehlivost v běžném provozu. U jiných systémů se například různé mechanické problémy vyskytly. Asi je brzy systém v tuto dobu z tohoto hlediska hodnotit.

Zdá se také, že systémy 2G4 vyžadují jiný přístup k jejich instalaci. Problémy s výpadky kvůli poklesům napětí na napájení přijímačů popisované u jiných systémů se třeba systému Duplex netýkají, ale opět chybí praktické zkušenosti.

Další otázkou jsou případné softwarové chyby, které se vyskytují u všech zařízení s mikroprocesory. Mohou být více nebo méně závažné. Odpověď zase může dát než praxe.

Dosud zveřejněné výsledky testování pro mě moc velkou vypovídací hodnotu nemají. Nepotřebuji řešit ovládání malého "houboletu". Potřebuji reference z provozu ve velkém modelu. Poněkud nešťastně na mě působí informace podávané testery modelářské veřejnoasti, kdy na některé dotazy odpovídají pouze doměnkami. Zejména proto, protože odpověď na takové dotazy by měla dát dokumentace k systému. Je vidět, že nedostatek informací ze strany výrobce trápí i testery.

Legálnost

Legálnost instalace je důležitá otázka. Pokud budu létat jen u nás na letišti, pravděpodobnost nějakého konfliktu s okolním světem je malá (není nulová!). Pokud věak vyjedu ven létat na veřejnou akci, kde jsou diváci, cizí modeláři, auta, nebo do zahraničí, kde riskuji vyšší materiální škody, je možnost, že se dostanu do konfliktu a případně k soudu nebo do sporu s pojišťovnou větší. Jak to je se systémy 2G4 teď, nevím. Teď mám na vysílači s modulem 35 MHz nálepku ČTU. Když nainstaluji jiný modul, tak to bude jak? Nevím. Výklady jsou různé, ale já potřebuji výklad, který obstojí třeba při hádání s pojišťovnou. Takový ale asi neexistuje a není k mání ani u ostatních systémů. Nebo je?

Budouncost a perspektivy systému

Na toto téma jsem přečetl spoustu úvah. Jejich společným jmenovatelm je víra, že velké firmy udrží kompatibilitu svých systémů po další dlouhé roky. Já se ale rozhoduji rozšířit možnosti svého "starého" vysílače za cenu řádově jednotek tisíc a tak beru tuto otázku jako bezpředmětnou.

Když si to shrnu

Co vím

  • Znám cenu vysílačového modulu, znám cenu přijímačů
  • Montáž vysílačového modulu umožňuje poměrně snadno rádio přestavět zpět na 35 MHu.
  • Přesunem některých nastavení z vysílače do přijímače ušetřím kanály vysílače - prakticky si tak rozšířím počet kanálů mého vysílače.
  • Bez problémů mohu realizovat instalaci dvou nezávislých pčijímačů.
  • Provedení antén přijímače by mělo bez problémů umožnit instalaci do mnou létaných modelů.
  • Spotřeba vysílačového modulu je v pro mě přijatelných mezích.
  • Malý přijímač R4 se vejde do mých malých modelů.
  • Přijímače mají větší odběr než moje stávající přijímače, ale ani u malých modelů to nebude hrát roli.
  • Při střídání modelů na letišti nemusím vysílač s modelem párovat.
  • Při výpadku napájení se přijímač vzpamatuje za 0.2 sekundy.
Co předpokládám, ale nemám potvrzeno

  • Systém by měl být odolnější rušením vzikajícím v modelu (zapalování).
  • Dosah systému by měl přesahovat 2 km.
  • Jeti snad připravuje ještě další přijímače s větším počtem kanálů.
Co bych chtěl vědět

  • Jak se dají propojit přijímače
  • Jak se liší přijímače R8, R6, R4 - v čem spočívá jejich určení pro různé kategorie modelů? Je to jej jejich citlivost nebo i mechanické provedení?
  • Zda se dá počet kanálů přijímače rozšířit připojením přijímače R4 k přijímači R8, aniž bych zmenšil dosah systému. Tedy zda připojený sekundární R4 využívá VF část R8.
  • Lze nastavení přijímače zálohovat do počítače? Abych nohl přijímač přendavat mezi modely.
  • Lze uživatelsky nahrát nový firmware přijímače?
  • Systém indikuje kvalitu přenosu signálu. Otázkou je praktické využití. Umí systém varovat akusticky? Přijde varování dříve než výpadky ovladatelnosti modelu?

Aby to nevypadalo, že jen remcám. Firmě Jeti fandím (a fandím i ostatním výrobcům). Kritizuji nedostatek informací, ale dovedu si představit tlak, pod jakým jsou výrobky na trh vypouštěny a napětí konstruktéra, jak se systém v praxi osvědčí, i napětí obchodníka, jak se systém umístí na trhu. Vymyšlené se mi to celé zdá dobře a budeli to fungovat, jak je avizováno, tak je to pro mě zajímavá záležitost. Chtěl jse ostatním modelářům přiblížit mé úvahy. Jistě jsou mnozí v podobné situaci jako já.

(zveřejněno na stránce Co se děje v oblasti 2.4 GHz)