image

Tipy pro výběr modelu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.11.2006

Při diskuzích s modeláři, na letištích, při sledování nabídek stavebnic a podobně občas narazím na model vhodný pro začátky.

EasyGlider  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
04.11.2006

Článek byl z webu stažen

Čím model řídit? Směrovkou či křidélky? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
01.09.2011

Některé modely mají řízenou jen směrovku a výškovku, některé jen křidélka a výškovku. Serva i kanály na vysílači jsou ale stále levnější a tak jsou i začátečnické modely často vybaveny ovládáním všech tří funkcí: křidélek, směrovky a výškovky.

Pro začátečníka je zpočátku obtížné řídit letadlo koordinovaně všemi třemi kormidly najednou a tak stojí před problémem: Mám řídit směrovkou a výškovkou nebo křidélky a výškovkou?

image

Každé letadlo se chová trochu jinak. Zkušený pilot ale už z pohledu na model pozná, jak asi bude reagovat na řízení křidélky a jak bude reagovat na směrovku. Podle čeho?

Podívejme se na obrázek. V levém sloupci jsou modely, které budou pravděpodobně dobře zatačet jen směrovkou. Modely v pravém sloupci budou na směrovku zatáčet neochotně a bez řízení křidélky bude jejich ovládání obtížné. Čím se ta letadla liší? Vzepětím! (viz Vzepětí křídla)

Řízení jen směrovkou a výškovkou je historické dědictví, kdy rádia umožňovala jen jednokanálové řízení. Bylo možné ovládat jen směrovkou. Model musel být zkonstruován tak, aby zatočil jen po vychýlení směrovky a aby se dokazar srovnat do přímého letu. To zajišťuje velké vzepětí křídla. Vychýlením směrovky letoun vybočí a díky kladnému vzepětí křídla se na jedné polovně křídla zvýší a na druhé sníží úhel náběhu a tím i vztlak. Tím dojde k naklonění letadla do zatáčky.

Pokud je model řízen jen směrovkou (a výškovkou), řiďte model směrovkou. Pokud má ovládána křidélka (a výškovku), řiďte model křidélky. Pokud má model ovládána křidélka i směrovku, vypadá nejspíše jako modely v pravém sloupci. Řiďte model křidélky. (Řiďte model křidélky i pokud vypadá jako modely v levém sloupci)

Poznámka: Modely v levém a pravém sloupci se liší stabilitou. Ty s velkým vzepětím jsou stabilní, když uvolníte kormidla, tak mají snahu samy se srovnat do přímého letu. To ty s malým vzepětím neumí. Ty musí do přímého letu uvést pilot správnými zásahy,

Víc na toto téma je v kapitole První let.


imageJaký kluzák?