Zásady
Během práce se strojem LUPA-CNC jsem se dobral k určitým zásadám, návykům.
Před spuštěním obrábění zkontroluji, zda je STOP tlačítko v pohotovostní poloze. Pootočením ve směru hodinových ručiček.
Lupa má tu vlastnost, že se rozjede i když je tlačítko STOP zamáčknuté. Potom, když potřebujete stroj nouzově zastavit, už není co mačkat!
Před spuštěním obrábění zkontroluji, zda je počítač odpojen od wifi.
Jakákoli akce v počítači, která udělá aktivním jiné okno, než je okno řídícího programu, způsobí přerušení komunikace mezi počítačem a strojem.
Nesmí v počítači běžet na pozadí programy, které i bez internetu vyvíjejí nějakou takovou aktivitu.
Před spuštěním obrábění zkontroluji, zda je fréza v unašeči upnuta a vyložena tak, aby čelo frézy dosáhlo na dno dutiny, pokud frézuji dutinu.
Pokud by byka fréza vyložena málo, bude mi unašeč narážet na blok materiálu.
Před spuštěním programu kouknu na jeho počátek a podívám se, kolik je tam uvedeno ZMIN. Pokud je tam záporná hodnota, znamená to počátek někde nahoře, kladné číslo indikuje počátek někde dole.
Když mám nastavenou nulu na povrch stolu a spustím stroj, je ve stole hnedle brázda! Při rychlostech nad 5000 mmúmin je člověk rád, že může bouchnout na STOP tlačítko!
Před spuštěním stroje kouknu na počátek programu a podívám se, jaký počátek souřadnice tam je nastaven: G54, G55, G56, G57, G58, G59
Pracuji na stroji občas s více počátky, G54 a G55. (více viz Práce s více počátky) V programu to je vidět, který počátek mám mít nastaven. Přepínám ho makrem se stejným jménem. G54 nebo G55.
Potom makrem restore home nechám stroj najet na počátek X=0 a Y=0 a vidím, zda je počátek na správném místě.
zpátky na: GRBL │ dál na: Kontroluji
přehled kapitol:
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | LUPA-CNC)