Obrábění kovových materiálů
V modelářské dílně je občas potřeba vyříznout a pilníkem opracovat i nějaký kovový díl. Otázka je, zda jde něco takového dělat i na Lupě.
Zkusil jsem dural. Začal jsem s frézou 1.4 mm, kukuřicí. Nástroj to není vhodný, ale mám je na výměnu, proto jsem je použil. Zlomil jsem během pokusů tři kusy. Řezalo to pěkně, ale stačí, aby po předchozí operaci zůstal někde pidi výstupek a fréza se zlomí. Obrábění kovu je oproti řezání dřeva a překližky jiná písemka, je třeba pečlivěji připravovat jednotlivé operace, více kontrolovat a na simulaci koukat, zda někde nezajede fréza do nějakého zbytku materiálu. Chyby při obrábění dřeva vám fréza odpustí, u kovových materiálů přijde vždycky trest.
Začal jsem s rychlostí 150 mm/min a třískou 0.2 mm. V průběhu práce jsem rychlost zvýšil až na 600 mm/min. Chladil/mazal jsem lihem a zkusil jsem to i nasucho. Na povrchu za frézou je vidět, že při aplikaci lihu fréza pěkně řeže, nasucho je materiál potrhaný, povrch obrobené plochy není lesklý.
Druhý pokus jsem dělal s frézou 6 mm dvoubřit. Je to velký skok, ale nemám doma frézu třeba 4 mm nebo 3 mm. Zase jsem začal s malou rychlostí, nakonec jsem jel rychlostí 300 mm/min a úběr 0.2 mm. Je to v pohodě, stroj to ustojí, ale u této větší frézy už jsem musel poctivě aplikovat líh. Když se maže, zůstává za frézou i pěkný povrch.
Svůj obrobek jsem obráběl z obou stran. Po otočení jsem se vrátil zase k fréze 1.4 mm a řezné podmínky jsem nastavil na bezpečné - 300 mm/min a úběr 0.15 mm, abych měl jistotu, že práci bez nehody dodělám. Teď už vím, že těch 600 mm/min a 0.2 mm úběr by to vydrželo taky. Celé to povídání je ale trochu o ničem, ptotože nevím, co je to přesně za materiál.
Narazil jsem ale při přerušení práce. Program ioSender - pause a stop, fréza se zastaví v poslední poloze a vypne se vřeteno. Pokles otáček způsobí "kousnutí" čela frézy a trhnutí skoro o průměr frézy a ztrátu polohy. Neuvědomuji si teď, jak to dělají jiné programy, správně by měl nástroj vyjet nahoru a až potom se má vypnout pohon vřetene. To je hrubka!.
Kdybych chtěl dělat něco takového pravidelně, byl by na to vhodný jiný stroj se stolkem tak 10 x 10 cm, který by mohl být mnohem tužší. Vyříznout na Lupě něco 2D z duralového plechu ale jde v pohodě, třeba kování do křídla. Na 3D operace už je výkon malý, odebrat větší množství materiálu je nekonený příběh, časy obrábění vycházejí na hodiny. Chtělo by to na takovou operaci frézu spíše 4 mm nebo 3 mm, byl by to při dělení materiálu poloviční objem odebraného materiálu, poloviční práce, poloviční čas. Lupa to zvládá v pohodě, posuv by mohl být i větší, ale muselo by být pořešeno bezchybné mazání.
Pro zajímavost ještě uvedu, čím se dá mazat:
- líh
- mýdlová voda
- jar
Výhoda lihu je, že i chladí a snese se se dřevem. Problém obrábění kovu je také v tom, že se u toho musí sedět a crkat ten líh do řezu. Když se ubírá 0,2 mm a je potřeba odfrézovat 5 mm, tak je to sezení docela dlouhé! Tady je vidět nápad, kterým se mazání dá řešit: