image

Zkušenosti s Duplexem v elektrovětronistálý odkaz / permalink

03.05.2009

Stál jsem před úkolem vybrat pro kamaráda začátečníka model, se kterým ho naučím létat a se kterým bude moci vynášet fotoaparát a fotografovat ze vzduchu. Protože fotoaparát má poměrně velkou hmostnost a hlavně nezanedbatelný odpor vzduchu, musel jsem najít větroň větší velikosti, který fotoaparát uveze a který zároveň ustojí nějakou tu pilotní chybu.

Hledal jsem větroň kolem 2.5 metru rozpětí, přiměřeně obratný, přiměřeně hodný, odpolný drobným nehodám a co nejsnadněji opravitelný. Vyšel mi z toho Cularis od Multiplexe.

image
multiplex-rc.de

Vysílač jsem vybíral v kategorii 5 - 7 tisíc. Potřeboval jsem 6 až 7 kanál, nejlépe s výměnnými VF moduly. Vybral jsem Hitec Optic 6 (viz Hitec Optic 6) dodávaný s VF modulem Jeti Duplex, ale přijímač jsem si nechal v sadě zaměnit. Místo Duplex R6 jsem vzal Duplex R8 (viz Jeti Duplex R8). Umožní mi to vyřešit některé problémy s ovládáním modelu a fotoaparátu.

Kontrola dosahustálý odkaz / permalink

03.05.2009

Doma jsem včera zkontroloval vysílačový modul Jeti Duplex dodaný s Hitec Optic 6 podle výrobního čísla. Kontrolní program od Jeti určil, že je modul OK.

Na letišti jsem dnes zkontroloval dosah vysílače Hitec Optic 6 s modulem Jeti Duplex TF a přijímačem Jeti Duplex R8.

image

Přijímač s jedním servem ležel na kanystru na skládací židli (viz foto). Jedna anténa směrem k zemi, jedna anténa vodorovně - vzájemně cca v úhlu 90 stupňů. Vysílač jsem držel běžným způsobem v ruce.

Na ploše letiště jsem s vysílačem odešel 430 m daleko. Rádio fungovalo, i když jsem se postavil k přijímači zády a zakrýval jsem tak tělem spojnici mezi vysílačem a přijímačem a anténa směřovala vodorovně směrem od přijímače - tedy asi nejhorší kombinace. Vysílač nehlásil ani ztrátu zpětného signálu od přijímače.

Druhý pokus byl spíše pro ukojení mé zvědavosti.

image

Šel jsem nejdříve za vzrostlý les (břízy a jiné náletové dřeviny, mezi kterými se nedá projít). 40 metrů lesa mezi mnou a přijímačem způsobovalo občasnou signalizaci ztráty signálu od přijímače, ale rádio fungovalo bez problémů. Potom jsem zašel za horizont. Rádio fungovalo stále, jen sgnalizace ztráty signálu od přijímače pípala pořád.

Potíže s dosahemstálý odkaz / permalink

09.07.2009

Při prvním létání s Cularisem jsem narazil na problém s dosahem. Respektive na občasné pípnutí vysílačového modulu, že nemá signál z přijímače.

Při letu 100 až 150 metrů daleko nebo vysoko si vysílačový modul občas pípne. Hlásí potíže s dosahem. Při zkouškách na zemi jsem přitom dosáhl bez problémů vzdálenosti několika set metrů! S vysílačem a přijímačem, co jsou teď v modelu.

Jsou to ojedinělá pípnutí když třeba otočím jeden kruh. Ve chcíli kdy si občas vysílač pípne, stačí zvednout vysílač před sebe a pípání zmizí. Zkusil jsem změnit polohu jedné antény, ale nezměnilo se to.

Problém asi bude v tom, že anténky trčí v devadesátistupňovém V z kabiny nahoru v jedné rovině kolmé na směr letu. Vezmu si na létání Jetibox a vyzkouším, co hlásí o anténách.

Potíže s dosahem 2stálý odkaz / permalink

09.07.2009

Před polednem jsem byl Cularisem zase na letišti a provedl test dosahu (snížený výkon). Bez problémů.

Opět při letu 100 až 150 metrů daleko nebo vysoko si vysílačový modul občas pípne. Když zvednu vysílač před sebe, tak to utichne. Letěl už jsem i daleko - 600 m po zemi od sebe a cca 150 až 200 m vysoko. Pípání bylo malinko častější, ale né stálé.

Bohužel mi nějak nejde na Jetiboxu nalistovat stránku s indikací síly signálu. Rádio chodí, stále řídím, reakce kormidel okamžité, ale ta občasná pípnutí mě znervózňují. Vrtá mi hlavou, zda to není něco jiného (indikace něčeho jiného). V manuálu to je popsáno jako dvě krátká pípnutí za sebou a jedno pípnutí má být pokles baterek vysílače. Ten to ale být nemůže, protože jsem měl nastaveno továrních 4.8V, vysílač měl nabito přes 10V a stejně to pípalo. A pípání zmizí, když zvednu vysílač před oči, takže anténa není pod vysílačem.

Další teststálý odkaz / permalink

11.07.2009

Tentokrát budu řídit model mým vysílačem Multiplex Evo a mým vysílacím modulem Duplex TU.

image
poloha antény na těle vysílače
Anténa vysílače trčí z přední části vysílače nahoru ve směru "do oka". Poloha je to osvědčená z létání s házedlem.

Můj vysílačový modul posílá na displej Jetiboxu indikací síly signálu na jednotlivých anténách. Lepím tedy na pult svého vysílače Jetibox.

Zkouším dosah se sníženým výkonem. V pořádku. Tentokrát jdu s vysílačem až větrnému rukávu v ploše a to je od auta, na kterém větroň leží, 100 m.


Nastavuji hlídání přijímačových baterek na nejnižší možnou hodnotu, aby se nemohlo ozvat. Startuji a letím nad boule (500 m po zemi od nás). Od 400 metrů vzdálenosti už zase slyším občasné pípnutí (poslouchá to i David, který zvuky Duplexe zná a potvrzuje mi, že to je varování dosahu a ne baterky - nahrál jsem si to) Jetibox ukazuje sílu signálu 3 až 2 a jednou jsem zahlédl i čárku. Ponejvíce se pípání objevuje, když letím směrem od sebe v menší (úhlové) výšce. Ale je slyšt i když letím k sobě bokem.

Sedám a jednu anténu směruji pod překrytem kabiny směrem ke špičce větroně. Jedna tedy kouká z kabinky šikmo nahoru kolmo na směr letu, druhá je uvnitř kabinky vepředu a směřuje rovnoběžně s osou modelu. Letová zkouška dopadá stejně.

Variantu, kdy mi na Mojehobby radili, abych ty "vousy" antén nenechal tak plácat ve vzduchu, ale zatáhl je víc do trupu už nezkouším, protože tak jsem to měl na samém začátku a až později jsem je takhle z trupu vytáhl.

Předtím jsem ještě zkoušel variantu, kdy jedna anténka koukala dolů pod trup.

Řešení tedy žádné a nápady mi také došly. Jeví se mi to tak, že dvě rovnoběžné uhlíkové trubky v křídle prakticky přes celé rozpětí signálu vysílanému přijímačem vadí. Není mi jasné, jak se to liší od případu, kdy má nějaký brus uhlík v trupu a v křídlech, ale nic jiného mě nenapadá. Model jde stále bez problémmů řídit (vyzkoušel jsem to do vzdálenosti 1 km) a kdyby Duplex neměl tuto zpětnou vazbu, tak létám a o žádném problému nepřemýšlím.


imageZkušenosti s Duplexem v házedleZkušenost v malém větroniimage