image

Jak na tostálý odkaz / permalink

17.01.2007

Zde jsou tipy rozděleny do jednotlivých kategorií.

Co je tu nového

Někdy to je legrace

jak na to - Filmování sama sebe s modely

Létat a myslet přitom na kompozici záběru, abyste nevylétli ze záběru, na světlo, zda vám zrovna mrak nezakryje slunce, na polohu, kde stojíte, abyste nezakrývali výhled kameře, na to, co už jste ze zamýšleného natočili a co ještě musíte stihnout natočit, než vám dojdou baterky v kameře a v modelu ... to všechno najednou se dělá dost těžko! Někdy to létání podle toho vypadá! image

Opěrka

Video - Udělátka ke kameře

Jaroslav Pavlík si udělal ke kameře opěrku, která mu zpříjemňuje práci s kamerou.
Před dvěma lety jsem zakoupil digitální kameruJVC. Delší držení pidikamery jednou rukou je věc téměř nemožná, přesně jak píšete, po čase ruka povolí a obraz visí na stranu. Jedině stativ, nebo obě ruce. Jenže to taky není zrovna ono. Občas je potřeba druhou rukou udělat něco jiného a v tom okamžiku se už obraz houpe. Viděl jsem zajímavou věc. Vypadalo to jako sklopná opěrka k samopalu. Krásně to řešilo problém podélné stability, ale příčně to asi nemělo žádný velký přínos. Navíc to bylo dost nepraktické při točení ve větších horizontálních úhlech např. právě letícího modelu. Přemýšlel jsem, jak bych kameru nadstavil, nebo co bych si vzal do dlaně, aby mi sedla a netrčela ve vzduchu, respektive nevisela pouze v bočním řemínku. Nakonec jsem po dlouhém experimentování vyrobil to co vidíte na fotografiích. Moc popisu to asi nepotřebuje. Materiál dvojka dural, naohýbáno podle tvaru vlastní dlaně, ke kameře připevněno stativovým šroubem. Manipulace jednoduchá, přínos neuvěřitelný. Horizont se nyní drží skvěle. Chvění je i při značném zoomu podstatně menší, ale co je bomba, je téměř absolutní odstranění houpání obrazu, kdy křečí stažená pravačka, držící kameru jenom horní půlkou dlaně, nebyla schopná vydržet.
image

Pozor na palubní desku

Jak na to - Fotografování (filmování) z letadla

Palubní deska je pro fotografa zrádná věc. Je většinou natřená tmavou barvou. Je hůř osvětlená přirozeným světlem než okolí letounu. Z toho plyne, že pokud je palubní deska v záběru, bude se snažit automatika fotoaparátu nebo kamery nastavit expozici tak, aby v záběru bylo něco z palubní desky vidět.

Jak to potom dopadne je vidět na snímku.

image

Obloha je přepálená a letadlo vepředu je špatně čitelné.