image

Můj život s TX16S

image novějšístaršíimage

Končím s R9Mstálý odkaz / permalink

01.12.2022

[19.10.2022]

Zkusil jsem přendat modul FrSky R9M z vysílače FrSky Taranis Q X7 do vysílače Radiomaster TX16s mkII 4in1. Proběhlo to hladce.

image

image

Zkusil jsem to s pětipalcou kopterou. Nastavení ve vysílači bylo jednoduché, protože koptery s flight controllerem potřebují jen základní jednoduché nastavení vysílače. Jen jsem si opsal nastavení ve starém vysílači - který přepínač je na kterém kanálu, číslo přijímače - a nastavil to samé v novém vysílači. Po nasazení vysílačového modulu vše hned fungovalo, ani jsem nemusel párovat! Letová zkouška proběhla bez problémů.

Udělal jsem několik letů, vše fungovalo. Pak ale došlo k havárii, kterou jsem si nedovedl vysvětlit. Záběr z palubní kamery je zde: Big Bang Křach Několik dní jsem o tom přemýšlel, pak jsem se pustil do stejné akce jako s kopterou s letadlem - Twin Star. Na stole v dílně jsem zkoušel, jak to funguje, potom jsem kvůli GPS musel na dvůr a ve zkouškách jsem pokračoval. A v jednu chvíli, kdy letadlo leželo na zemi na dvoře zapnuté už nějakou minutu, se začaly pohybovat kormidla. Cukatura trvající i několik vteřin, výchylky i přes deset stupňů! Když se to po chvilce opakuje, zjišťuji, že pořád běží telemetrie. To mě vyděsilo a hned jsem si vzpomněl na havárii s kopterou.

Tento zážitek mě znejistěl. Vypadá to jako problém s kopterou, rádio si samo hrabe do kormidel. Co se změnilo? Vysílací modul R9M jsem strčil do jiného vysílače a ve vysílači je jiný systém:

U všeho mohu jít na poslední verze, ale systém ACCST pro FrSky R9M má poslední aktualizaci někde počátkem roku 2020 a tak se obávám, že tento problém nepořeším.

Ventiloval jsem problém na modelářském fóru, doporučení bylo flashnout na vysílací modul i přijímače ExpressLRS. To mě taky napadlo, ale chci se teď soustředit na ELRS v pásmu 2.4 GHz, tak dám FrSky R9M a přijímače, které k tomu vysílacímu modulu mám, zatím do police.

Záletstálý odkaz / permalink

19.11.2022

[19.11.2022]

Večer před setměním jsem šel zalétnout Funraye.

image

Šlo to hladce, počasí ideální, prakticky bezvětří. Ideální to ale bylo pro letadlo, ne pro mě. Mráz -5 mě donutil po 14 minutách přistát a mazat domů do tepla.

Lítá to jak po kolejích, projev hotlineru! Při 32 A to stoupá 14 m/s. Umí to na klapkách letět i pomalu,

Start je snadný, nezáludný, přistání s vytaženými vztlakovkami taky. Jen je potřeba vyčkat na okruhu, až model vytratí rychlost.

Moje konfigurace Radiomaster TX16sstálý odkaz / permalink

16.10.2022

Vysílač mám v konfiguraci:

vysílač: Radiomaster TX16s mkII 4in1
operační systém: EdgeTX 2.8.0 RC3

vysílací modul: R9M-2019
systém: ACCST

INAV a Twin Star do Radiomaster TX16sstálý odkaz / permalink

15.10.2022

[10.10.2022]

I s Twin Starem chci přejít z vysílače FrSky Taranis Q X7 na Radiomaster TX16s mkII 4in1 (s vysílacím modulem FrSky R9M).

image

Ve starém vysílači jsem si opsal nastavení - na papír, protože nastavení pro modely s fligt controllerem je jednoduché. Z předchozí akce s kopterou už mám vyzkoušeno, že když nastavím stejné číslo přijímače, tak nebudu muset ani párovat. Přehazuji modul FrSky R9M ze starého vysílače a modul už je s modelem spárován. Kanály se hýbou, načítám v EdgeTX senzory flight controlleru, INAV LUA skript taky funguje.

Mechanický problém se zámečky modulu už jsem vyřešil jehlovým pilníkem. Teď už do TX16S zacvaknou.

Vlastní obrázky modelůstálý odkaz / permalink

13.10.2022

Jak je EdgeTX obrázkový, působí obrázky připravené ve vysílači k mým modelům matoucím dojmem. Tak jsem se dopracoval k tomu, že bch chtěl mít obrázky odpovídající mým modelům.

image

Postup je jednoduchý. V adresáři v počítači, kde mám pro Companion kopii SD karty z rádia, jsem si v programu pro editaci fotek zvolil obrázek libovolného modelu. V mém případě to je program Zoner Photo Studio. Vybral jsem si soubor s příponou png.

image Volbou Uložit jako jsem si vytvořil kopii pro můj model a pojmenoval longshot.png. Našel jsem si vhodnou fotku svého modelu, lasem jsem ho ve fotografii vybral a vymazal vše okolo. Okolo modelu tak vzniklo průhledné pozadí. Tuto fotku jsem vložil do toho mého png, původní vrstvu s tím jiným modelem jsem vymazal a png uložil. To je vše.

Potom už stačí v Companionu u Longshota zvolit obrázek longshot.png. Po připojení rádia nahraju modely z počítače do rádia a sesynchronizuji SD kartu.

image novějšístaršíimage


zpátky na: Údržba průběžně


přehled kapitol:

  1. Radiomaster TX16s mkII 4in1
  2. Základní nastavení
  3. Co potřebuji
  4. Údržba
  5. Údržba průběžně
  6. Můj život s TX16S

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia | Radiomaster TX16S)