image

Kabinastálý odkaz / permalink

Vybavení kabiny není součástí stavebnice

Sedačka

Sedačka je umístěna v kabině nezvykle dopředu. Na výkresu je to dobře patrné:

image

Existuje poměrně dost fotografií přední části kabiny, ale skoro žádná nezobrazuje opěradlo sedačky. Na následujícím snímku je alespoň vidět, jak vypadá kabina za pilotem.

image

Palubní deska

Firma Propagteam vyrábí makety jednotlivých přístrojů i celých palubních desek v měřítku 1:4 a 1:3. V její nabídce jsem našel i přístrojový panel pro Luňáka.

image

Panel je však o něco menší. Luňák je v měřítku 1:3.6 a panel z Propagteamu 1:4. Podle mě to nebude poznat.

Panel se snad dá koupit u Pecky v Praze. Když ne, Propagteam má zásilkovou službu. Na jejich stánku jsem, viděl i makety přezek padákového postroje.

Pilotstálý odkaz / permalink

Pilot v měřítku 1:3.7 je už pořádný "kousek".
stálý odkaz / permalink
20.12.2003

Článek byl z webu stažen

Jak jsem to řešil já

Interiér kabinystálý odkaz / permalink

26.02.2004

26.02.2004

Pustil jsem se do vytváření kokpitu. Palubní desku už mám připravenou a tak zbývá vytvořit podlahu kabiny, sedačku, knipl a páky klapek. Také je třeba zakrýt prostor za sedadlem.

Inspiraci jsem našel na Internetu:

image

Na těchto fotografiích je vidět vše podstatné.

image

Postupuji jako vždy. Z kartonu vystřihuji makety dílů a postupně je upravuji tak, aby pasovaly do oválného trupu. Když vyšetřím potřebné tvary, vyříznu díly z překližky.

Žena mi na tapecírunk nabídla modrý samet. Barva je stejná, jako na fotografii. Jen ještě nevím, jak ho nalepím na laminátový vnitřek kabiny. Mělo by to být lepidlem, které bude na laminátu držet a neproteče látkou.

01.11.2004

Kryt prostoru za pilotem vyrábím z překližky. Vše je jasné z fotografie.

image

Nejdříve jsem si z tvrdého papíru udělal "střih" a podle něj vyřízl překližkové díly. Díly jsou zbodované vteřinovým lepidlem a lepeny Ponalem. Celý díl je nabarven žlutou barvou Hetcolor. Deklík drží na otvoru na suchých zipech. Kvůli suchým zipům jsou do rohů otvoru v trupu vlepeny výkližky z překližky, na kterých je přilepen protikus suchého zipu.

26.12.2004

Sedačku dělám vyndavací. Vedou pod ní kabely odk akumulátorů a serva vypínání závěsu pro vlek.

Je z materiálů "co dům dal".

image

Sedák je z tabulky "Zákaz vstupu s otevřeným ohněm", opěradlo a rám sedáku z překližky.

Tady bylo trochu obtížnější vyšetřit tvar sedáku. Nejdříve jsem si z tvrdého papíru lal "střih" a podle něj vyřízl překližkové díly.

image

Sedačka drží v trupu na suchých zipech.

28.12.2004

Využívám cesty do města a navštěvuji se ženou prodejnu Švadlenka. Vybírám nějaké věci, které budu moci využít při vystrojení kokpitu Luňáka. Připadám si tady mezi ženskými trochu jako exot, ale nakonec jsem našel dekorační látku, která se mi přesně hodí na tapecírunk. Trochu se bojím vyslovit své přání, že chci tkaniny jen čtvrt metru, ale slečna, co mi látku stříhá mi řekla, že by mi klidně naměřile třeba i jen 10 cm.

image

Tapecírunk lepím lepidlem Chemoprén transparent. Jde to výborně. Jen ten smrad je hrozný. Lepidlem lze i olemovat okraje tkaniny, aby z nich nelezly nitě. Lepidlo je čiré a po zaschnutí není skoro vidět.

Kousek látky a vypadá to ohromně. Kdo by si to byl pomyslel, že budu někdy dělat interiér kabiny!

použitý materiál: Chemoprén Transparent

použité nářadí: Nůžky
28.12.2004

Knipl dělám z dřevěné tyčky. Lámu si ale hlavu, jak udělat konec kniplu, kde je ve skutečném letadle rukojeť podobná vroubkované rukojeti na starých kolech.

Nakonec vystřihnu proužek tvrdého papíru. Ten jsem na 1/2 hodiny namočil do vody a potom navinul na konec kniplu za prosycování Ponalem. Po vyschnutí jsem rukojeť obrousil - začistil válcovou část a zaoblil konec.

Palubní deskastálý odkaz / permalink

23.11.2003

stálý odkaz / permalink
22.11.2003

Palubní desku vyrábím ze stavebnice Propagteamu. Dnes jsem si ji vyzvedl u Pecků

Krabička váží víc než její obsah. Vevnitř jsou "zasklené" budíky, k nim rámečky, plastová destička a dvě nálepky. A návod.

image

Sestavení palubní deskystálý odkaz / permalink
03.12.2003

Sestavení palubní desky trvá asi hodinu.

image

Po otevření igelitového sáčku zjišťuji, že asi chybí páka vypínání vlečného lana. Ale ta půjde vyrobit asi jednoduše. Vrtá mi jen hlavou, z čeho vyrobím kouli na jejím konci.

První, co je třeba, je vyříznutí tvaru palubní desky s přiložené destičky. Vystříhl jsem papírovou šablonu přímo z přiloženého výkresu, který je v měřítku 1:1, přiložil na destičku a obtáhl jsem ji měkkou tužkou. Tvar jsem vyřízl na elektrické rámové pile. Okraj zabrousil smirkem na prkýnku.

Měl jsem strach z velkých otvorů pro "budíky". Ale doporučeným vrtákem "sukovníkem" to šlo dobře. Jen jedna díra mi nevyšla, ale ujel jsem jen asi o půl milimetru a to není pod rámečkem přístroje vidět.

Deska, ze které se palubka vyřezává je z jedné strany chráněná folií. I tak se musí při práci opatrně, aby se lícová strana neotlačila nebo nepoškrábala. Je to spíš taková kitařina.

V návodu je nepříjemná chyba. Nesedí katalogová čísla přístrojů dodaných a katalogová čísla uvedená u popisu osazení palubní desky. Kdo neví, který z přístrojů je variometr a který ze dvou variometrů je jemný bude mít problém. Já se koukl do dostupných podkladů. na fotce dobové palubní desky je vario jen jedno, ale v popisu je, že jemné vario do +-5 m/s je nahoře a druhé vario do +-15 m/s. Problém je, že ve stavebnici má jedno vario stupnici do +-30 m/s a druhé do +- 15 m/s. To první je podle mě jemné, protože stupnice do 10m/s je více roztažená.

U výrobku bratru za čvrt tisícovky a pěti a půl dílech takové chyby docela mrzí. Ale jinak to vypadá opravdu jako budíky z letadla :-)

stálý odkaz / permalink
20.12.2003

Stále jsem se chystal, že napíšu do Propagteamu, až mi sám od sebe napsal z Propagteamu pan Klímek.

Pilotstálý odkaz / permalink

11.10.2003

stálý odkaz / permalink
26.12.2003

Chci si zkusit vyrobit pilota sám. Začínám hlavou a dělám ji z vosku.

image image

Nechal jsem si doma oměřit svoji hlavu. Udělal jsem jednoduchý výkres hlavy a jako podklad jsem si vložil pod výkres fotku obličeje. Podle tohoto plánku "sochám".

Prvním problémem byl vosk. Nakonec se jako nejlevnější a nejrychlejší řešení ukázala koupě co největší a co nejobyčejnější svíčky v místním zahradnictví. Koupil jsem krychlovou svíčku, ze které jsem hranatý polotovar musel pracně řezat pilkou. Příště bych si vybral válcovou svíčku příslušného průměru.

Nabrousil jsem si dláta a hlavu nahrubo opracoval. V této fázi se jako největší problém ukázala nehomogenita svíčky. Ve vosku jsou praskliny. Jemnější opracování jsem zkusil smirkem, ale ten se prakticky okamžitě zanese. Zkusím ho čistit horkovzdušnou pistolí.

První fázi mé umělecké tvorby stručně zhodnotil můj syn: "Je lepší když tam bude sedět tenhle humanoid, než kdyby tam (v kabině) nic nebylo."

stálý odkaz / permalink
09.01.2004

Koukal jsem taky, zda jsou jiné alternativy, z čeho hlavu sochat.

Druchema stále vyrábí Modurit. Jen se nyní jmenuje Modelit. Modelit je za normální teploty tvarovatelný. Vytvrzuje se pomocí vroucí vody. Vyrábí se v bílé barvě. Dodává se v papírových krabičkách o obsahu 0,5 kg nebo 2 kg.

Dají se koupit i modelovací dvousložkové pryskyřice, ale je to poměrně drahý špás.

stálý odkaz / permalink
01.02.2004

Stanislav Šimeček má zajímavou metodu, jak vyrobit obličej. Viz Výroba pilota podle Stanislava Šimečky