image

Jak modely přepravovatstálý odkaz / permalink

05.02.2006

Model lze přepravit různými způsoby.

V přepravní bedněstálý odkaz / permalink

05.06.2006

Přeprava modelu v přepravní bedně je nejšetrnější způsob přepravy. Model je v bedně uložen tak, aby se nemohly jeho díly vzájemně poškodit.

Bednu lze vozit v autě, na střeše auta nabo na přívěsu za autem.

Přepravní bedna může být i přívěsem za bicykl. Viz foto z webu RC modelklub Rychvald:

image

Na střeše auta stálý odkaz / permalink

05.02.2006

Model lze za jistých podmínek přepravovat na střeše auta.

image

Já sám takto vozím velkého motoráka. Jedu s ním přes město. Cca 5 km tam a 5 km zpět a maximálně 60 km/hod. Tedy pomaleji než letadlo letí. Drncá to, ale méně, než při pojíždění, startech a přistání. Takže otázka, zda trpí serva není na místě.

U modelu, který má extrémně velká kormidla (modely pro 3D létání) by už bylo třeba aretovat kormidla v neutrální poloze.

Jediné, co je zrada, je silný déšť. To by do éra nateklo. Pro ten případ mám v autě plachtu. Zastavím, přehodím přes auto a počkám, až to pomine. Zatím se mi to ale nestalo.

Samozřejmě musí být model na autě řádně připevněn. Myslete i na to, že můžete potkat ve vyšší rychlosti kamion. Tlaková vlna kolem náklaďáku je dost velká!

Na střeše ve speciálním nosiči stálý odkaz / permalink
26.08.2006

Další možnost, kterou jsem vyzkoušel je přeprava na střeše ve speciálně vyrobeném nosiči.

image

image

Držák je tvořen dvěma duralovými trubkami podél, dvěma duralovými U profily napříč a dřevěnými čely s výřezy pro trup a křídla. Konstrukce je vyztužena plechovými úhelníky spojujícími podélníky, příčníky i dřevěné stojiny v dostatečně tuhý celek. Celá konstrukce se dá ve chvilce ze zahrádky odvázat a i s modelem snadno odnést.

Model chráním (provizorně) zabalením do potravinářské folie a převázáním lepící páskou. Ochrana je to dostatečná a je prověřena hodinovou jízdou 110 km/hod v silném dešti. Ujel jsem s takto uloženým modelem přes tisíc kilometrů rychlostí 90 - 110 km/hod a občas jsem jel při předjíždění i 130 km/hod a nic nepovolilo.

Spotřeba auta je samozřejmě vyšší než když je střecha prázdná. Ale přírůstek spotřeby, když jsou na střeše i kola, je zanedbatelný.

Takto vozí letadla Davidstálý odkaz / permalink
05.05.2009

Takto vozí letadla na střeše David Fidler.

image

Rychlost je ale omezena. Při 60 km/h má Mini přední kola ve vzduchu! image


imageV autěNa vlekuimage