¦ Kontakt ¦ Hledat image

Modelář a vlastní web stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.3.2012

Vytváření webů o svém koníčku, to je dnes celkem běžná věc. Je to věc nenáročná finančně a technicky poměrně snadno zvládnutelná.

Návodů, jak při vytváření vlastního webu postupovat, co použít, těch je na internetu dostatek. Nebudu se tedy tady technickou stránkou věci zabývat. Jen obrátím vaši pozornost k redakčním publikačním systémům, které mohou sloužít jako kostra vašeho budoucího webu. V době psaní tohoto článku (3/2012) byly nejrozšířenější redakční systémy WordPress, Joomla, Drupal.

Předmětem tohoto článku je ale vlastní obsah webu.

Nejčastější chyby stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.3.2012

Jakých chyb se tvůrci webů nejčastěji dopouštějí?

  • Není uvedeno, kdy byl text zveřejněn. Spousta věcí se dnes rychle mění. Pro čtenáře je důležité vědět, kdy byl text na webu napsán, aby mohl posoudit aktuálnost informací.
  • Není jasné, kdo na webu publikuje. Asi nejhorší případ je úplně anonymní web, kdy se nedá poznat, kdo za jeho obsahem stojí. Takový web se jeví jako nedůvěryhodný. Dalším případem je web, který deklaruje, že je webem nějaké skupiny lidí, klubu, sdružení, ale ve skutečnosti je jeho obsahem jeden člověk, který texty publikuje bez vědomí ostatních.
  • V textu webu jsou překlepy nebo dokonce hrubé chyby. Web vás prezentuje po všech stránkách a hrubky v textu zbytečně obsah vašeho webu shazují. Také se text s hrubkami obtížně čte.

Další prohřešky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.3.2012

Co ještě může být na webu špatně:

  • Přiliš mnoho použitých barev. Říká se potom o takovém webu, že to jsou "omalovánky".
  • Nevhodné použití kombinace barev. Například červené nebo dokonce modré písmo na černém pozadí se někdy nedá přečíst. Jinak to působí, když na takový text koukáte v noci v temné místnosti s kontrastem displeje vytočeným na plno, a jinak, když na displej svítí světlo, nebo je displej slabší.
  • Není moc taktické uvádět / zveřejňovat web se stránkami s jediným obsahem "na webu se pracuje".