Poznámky
Vlákno na RC manii, kde to vše začalo: RC mania - KIWI-F3RES
Předběžná národní pravidla pro kategorii RES jsou zde: svazmodelaru.cz - Sportovní řád České Republiky pro letecké modeláře
strana 120
Vlákno na RC manii, kde to vše začalo: RC mania - KIWI-F3RES
Předběžná národní pravidla pro kategorii RES jsou zde: svazmodelaru.cz - Sportovní řád České Republiky pro letecké modeláře
strana 120
Tomáš Hlavinka se při konstrukci modelu potřeboval dostat do těchto mezí - Předběžná národní pravidla pro kategorii RES:
9.4.8.1. Obecná ustanovení
9.4.8.1.1. Definice RES
RES je soutěžní kategorie pro rádiem řízené modely větroňů převážně dřevěné konstrukce s maximálním rozpětím křídel dva (2) metry. Ovládány jsou pouze směrové kormidlo, výškové kormidlo a brzdicí klapka. Vzlet se uskutečňuje gumicukem (viz bod 6). Omezením způsobu stavby a vybavení se dosahuje nízkých nákladů a malé náročnosti na modelářskou zručnost, což usnadní i začátečníkům účast na soutěžích. Vstup do soutěžního létání tak má být umožněn všem, bez ohledu na stáří a především podpořit plné zapojení mládeže. V tomto smyslu musí být pravidla chápána a vykládána.
9.4.8.1.2. Definice modelu kluzáku:
Model letadla, který není vybaven pohonnou jednotkou a vztlak je vyvoláván aerodynamickými silami působícími na jeho nepohyblivé plochy.
9.4.8.2. Model
Model sestává běžně z křídla, trupu a ocasních ploch. Samokřídla jsou povolena, pokud mají pouze dvě (2) ovládané klapky. Každá z těchto ovládacích klapek může být řízená pouze jedním servem. Jinak platí stavební pravidla jako u modelů s ocasními plochami.
9.4.8.2.1. Model je zhotoven převážně z dřevěných materiálů. Následující provedení jsou povolena:
a) Otevřené plochy mezi žebry, plochy mezi žebry v části před hlavním nosníkem překryté balzou, plné dřevěné plochy, kombinace celodřevěných (plných) ploch a žeber.
b) Všechny díly musí být ze dřeva. Z toho mají výjimku: náběžná lišta, nosníky, spojky nosných ploch.
c) Nosné plochy mohou být potaženy nažehlovací fólií, hedvábím, papírem nebo polyesterovou tkaninou.
d) Přistávací klapka/klapky musí být na horní straně křídla umístěny minimálně pět (5) cm před odtokovou lištou. Přistávací klapky mohou být ovládány jedním nebo dvěma servy.
e) Trup musí být celý ze dřeva, nebo může být výložník pro VOP a SOP ze skelné/uhlíkové/kevlarové laminátové trubky nebo profilu. Trubka/profil může zezadu zasahovat maximálně do poloviny hloubky křídla
f) Dřevěný trup může být pro zpevnění potažen skelnou/uhlíkovou/kevlarovou tkaninou. Potažený rozsah smí pokrývat jen jednu třetinu (1/3) délky dřevěného trupu. Povrchová úprava může být provedena buď lakem, nebo stejně jako u křídla.
g) Všechny závěsy kormidel a ovládací prvky mohou být z libovolného materiálu. Ustanovení a) až c) platí rovněž pro stavbu SOP a VOP.
Objednal jsem si a dostal stavebnici v době, kdy se ještě ladily detaily. Dostal jsem v krabici hromádku dílů a výkres na A0.
Výkres je dobře udělaný, po podrobnějším zkoumání mi připadá, že nechybí žádná zásadní informace. Díly na přířezech balzy jsou všechny označené, s čísly v kosočtverci jsou díly ocasních ploch, díly s čísly ve čvercích jsou pro trup a kolečka jsou pro díly křídla. Je to taková skládačka a na výkresu je to vidět poskládané. Ale všechno se z výkresu vyčíst nedá. Uvědomí si to člověk, když čte diskuzi o stavebnici na RC mania a narazí třeba na větu
Člověk při stavbě modelu narazí na více takových detailů a když nic takového ještě nestavěl, tak musí vymýšlet již vymyšlené a kolikrát to vymyslí blbě. A taky to vymýšlení stojí čas a energii, vždyť tohle výše uvedené moudro je na 19. straně toho vlákna na RC manii - devatenáctá z dvaceti devíti! Tak jsem jako majitel jednoho exempláře stavebnice uvítal aktivitu Tomáše Hrubého z 22.07.:
Týden po této informaci se pouštím do lepení prvních dílů, na RC manii ale návod není a není venku ani další víkend. Musím si tak projít znova těch dvacet devět stránek a vypsat si nějaká moudra.
Mám k tomu dvě poznámky a rozumím tomu, že je stavebnice ve fázi zrodu a že stavebnici jsme Tomáši Hlavinkovi "tahali zpod rukou".
a) Běžný modelář za svoji kariéru zkompletuje z ARF stavebnice nebo postaví - slepí ze stavebnice několik modelů, zpravidla různých kategorií. Tu větroň s elektropohonem, tu házedlo F3K, tu maketu větroně, tu motoráka se spalovacím motorem, nebo takovýto soutěžní model z rozsypu. Každá ta kategorie má něco svého, používají se různá konstrukční řešení, různé stavební postupy. Ty stavební postupy a řešení detailů se vyvíjejí a jsou výsledkem bádání modelářů, kteří se v těchto kategoriích pohybují dlouhé roky, jsou výsledkem i různých slepých uliček. Když se modelář pustí do stavby modelu v pro něj nové kategorii, nezná ta řešení, nezná ty postupy a musí je někde získat. Buď je loví po diskuzních fórech nebo po kamarádech, nebo mu ve stavebním návodu výrobce stavebnice ukáže, jak se to dělá. Výrobci často operují s tvrzením, že si to každý udělá podle svých zvyklostí. Ano, když budu stavět model dané kategorie podruhé, potřetí, počtvrté, udělám si to podle svých zvyklostí a zkušeností. Co ale ti, kteří jsou v dané kategorii nováčci?!
b) Druhý problém je, když se do stavby modelu pustí někdo, kdo si pro lepení modelu utrhne ze života chvilku a má to jako relaxaci, sedne večer v deset po práci a po uspávání dětí a chtěl by ulepit kousek z modelu. A zjistí, že neví jak. A místo lepení bádá po diskuzních fórech a zmítá se v pochybnostech, na čí radu dát. A ještě si namáhá tu hlavu, kterou trápil celý den v práci.
Ke každé stavebnici by měl být nějaký návod, ve kterém by měl výrobce ukázat, jak se dá model postavit, jeho varianta stavby, jeho varianta vystrojení modelu. Jistě to nemůže být u takovéhoto modelu komplexní návod od A do Z pro úplného novice, to by z toho byly svazarmovské několikadílné Modelářské listy, ale měly by být vyfotografované všechny detaily a kde se nedá z fotografie vyčíst postup, měl by k tomu být nějaký výsvětlující text. Zkušený to udělá podle svého, nezkušený se rád poučí a jak vyplynulo z diskuze na RC manii, i zkušený se může poučit.
zpátky na: Pořízení │ dál na: Stavba
přehled kapitol:
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Kiwi F3RES)