image

Jakou nabíječku stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

5.2.2004
Fotoaparáty používající tužkové akumulátory (size AA R6) jsou většinou prodávány bez nabíječky. Nabíječky jsou však nabízeny skoro v každém obchodě s elektronikou často v sadě s akumulátory. Jakou ale vybrat?
Jakou nabíječku?

raději nabíječku nabíjející pomalu
koupit druhou sadu akumulátorů

Jako nejvýhodnější se zdá pořídit nabíječku, která dokáže akumulátory nabít v co nejkratším čase - v řádu jednotek hodin. Tedy rychlonabíječku. Úvaha je jednoduchá. Mám jedny akumulátory a když se mi v průběhu dne vybijí, mám možnost je rychle nabít.

Zádrhel je však v tom, že takové nabíjení klade velké nároky na nabíjené akumulátory a každá chyba se hned na procesu nabíjení projeví. Pokud sstavy jednotlivých akumulátorů v sadě vzájemně rozejdou, nabíječka nebude schopna je řádně nabít.

Lepší je nabíjet proudy malými po delší dobu. Takové nabíjení trvá 12-14 hodin, ale je k akumulátorům šetrnější. Jednotlivé články mají možnost dobít se na úroven ostatních článků v sadě. Abyste překlenuli dobu nabíjení, můžete si pořídit druhou sadu akumulátorů.

Ideální se jeví nákup modelářského nabíječe. Ten umí nabíjet pomalu i rychle, lze ho napájet i ze zásuvky v autě. Tyto nabíječe jsou však dražší než jednoúčelové přístroje a taky vám nezanedbatelným způsobem zatíží vaše cestovní zavazadlo.

Automatické vybíjení stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

5.2.2004
Některé nabíječky akumulátory před nabíjením vybijí. Je to užitečná funkce?

Pro nabíjení akumulátorů do fotoaparátu je to funkce zbytečná. V drtivé většině případů budete nabíjet vybité akumulátory. No a pokud dáte nabíjet akumulátory jen zpola vybité, automatika nabíječky nabíjení včas ukončí.

Je zbytečné energii akumulátorů vybíjet a vzápětí ji do akumulátorů vracet. Jen si tak zkracujete životnost akumulátorů. Akumulátory nemají neomezenou životnost. Životnost akumulátorů se počítá ve stovkách nabíjecích cyklů a zbytečným vybíjením jen částečně vybitých akumulátorů si z této životnosti ukrajujete.

Kam pro tužkové akumulátory stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

5.2.2004
Fotoaparáty používající tužkové akumulátory (size AA R6) jsou většinou prodávány bez akumulátorů. Akumulátory jsou však nabízeny pomalu v každém obchodě s elektronikou často v sadě s nabíječkou. V čem je tedy problém?
Jaké akumulátory?

kupovat značkové akumulátory: Sanyo, Panasonic
nakupovat v modelářských prodejnách - nižší ceny

Problém je většinou v tom, že akumulátory jsou nevalné kvality a relativně drahé. Fotoaparát je náročný spotřebič a je dobré si do něj pořídit akumulátory kvalitní.

A kde se dají kvalitní akumulátory pořídit? V modelářských prodejnách. Modeláři akumulátory také používají a jsou na ně opravdu nároční. Modelářské prodejny tak prodávají skutečně kvalitní akumulátory a navíc za příznivé ceny.

Zavedenou značkou jsou akumulátory Sanyo a Panasonic.

Ceny jsou i o desítky procent nižší než ve velkých obchodních řetězcích.

Jakou brašnu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.7.2004

Digitální fotoaparáty se prakticky všechny prodávají bez pouzdra. Až se tedy zbavíte problému který fotoaparát koupit, budete mít problém, jakou brašnu koupit.

V obchodech s fotografickými potřebami nabízejí i brašny v poměrně širokém sortimentu. Když si ale zadáte nějaké parametry, které brašna musí splňovat, nebude nabídka až tak široká.

Rozmyslete si, co všechno chcete v brašně přepravovat. Já v brašně mimo fotoaparátu tahám jen rezervní akumulátory, druhou paměťovou kartu a dálkové ovládání.

Pokud budete chodit s fotoaparátem na výlety, měla by brašna odolávat dešti.

Brašna by měla na zemi stát. Pozor na to. Některé brašny jsou stavěné jen na pověšení na rameno a na zemi se kácí!

Jakou brašnu na kolo stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.5.2007

Canon Ixus 800IS tahám všude s sebou jako zápisník vždy pohotový po ruce. Vozím ho s sebou i na výjezdy na kole a hodně fotím za jízdy. Potřebuji tedy mít fotoaparát po ruce tak, abych ho mohl bezpečně obsloužit jednou rukou.

Pořídil jsem pevnou brašničku na zip přesně ve velikosti fotoaparátu s možností přidělání na opasek. Místo na opasek mám brašničku přidělanou na prsou na ramením popruhu ruksaku. Fotoaparát je na šňůrce právě tak dlouhé, aby když mi vypadne neudeřil o rám kola. Stačí to na to, abych dostal fotoaparát dostatešně daleko před obličej. Šňůrka je připevněna k ruksaku, takže i když by brašna z popruhu ruksaku spadla, fotoaparát zůstane viset na této šňůrce na ruksaku.

Systém poměrně dlouho fungoval, ale časté otvírání a zavírání zipu pouzdra nejen, že nebylo příliš pohodlné, ale hlavně se plastový zip čas od času roztrhl a fotoaparát nebylo kam vrátit. Musel jsem zastavit, zip "spravit" a teprove potom jet dál = dohánět ostatní.

Lépší se jeví pouzdro, které by bylo kapsou a uzávěr by byl na suchý zip. Zatím jsem jsem s takovým poudrem ujel cca 150 km a je to pohotovější než poudro se zipem. Škoda jen, že uchycení na opasek je orientováno tak, že na popruhu ruksaku je pouzdro orientováno otvíráním do strany a ne nahoru. Ale to se nějak vymyslí.