Jednotlivosti - výroba
Polotovar
Když chcete vyříznout něco z tenkého plošného materiálu operací 2D Contour, třeba z překližky, je třeba ve Fusionu také nastavit vlastnosti přířezu, ze kterého budete řezat - velikost bloku materiálu.
Fusion totiž automaticky nastaví tloušťku materiálu plus 1 milimetr. Ten automatismus vychází z toho, že při zakládání nějaké operace obrábění Fusion počítá s tím, že budete obrábět ve 3D a ten jeden milimetr nahoře slouží k srovnání bloku materiálu. My ale chceme řezat jen konturu, chceme díl z překližky vyříznout, nepotřebujeme překližku srovnat. Je třeba to defaultní nastavení změnit. V Setup1 zvolíte Edit a v záložce Stock vynulujete Stock Side Offset a Stock Top Offset, nebo Stock Offset Mode nastavíte na No additional stock.
Když to neuděláte, bude vám fréza řezat všechno o ten milimetr do větší hloubky. Když byste řezali z materiálu tloušťky 1 mm, nenechal by nástroj předepsané můstky, které po vyříznutí drží díly v přířezu. Fréza totiž bude řezat místo do hloubky 1 mm do hloubky 2 mm a když by se měla u můstku zvednout, zvedla by se jen o milimetr a to je pořád pod spodním povrchem přířezu.
Můstky při řezání plošných materiálů
Fusion navrhne můstky, které drží výrobek v přízezu - bloku materiálu, jako kdyby to byla ocel, můstky jsou několik desetin milimetrů vysoké. Při řezání dílu z plošného materiálu - 2D operaci, nastavuji výšku můstků stejnou, jako je tloušťka materiálu. Když řežu díly z překližky 3 mm, nastavím můstky 3 mm vysoké. Když řežu tenké plastové desky, má materiál tendenci zvedat se z podložky. výsledkem je, že fréza prořízne materiál i tam, kde by měla nechat můstek.
Řešení je jednoduché, stačí nastavit výšku můstků větší, než je tloušťka materiálu. Na obrázku jsem to schválně trochu přehnal, aby bylo vidět, kudy fréza pojede a že i při přizvednutí materiálu fréza v místě můstku pojede nad horním povrchem materiálu.
Místo najetí do záběru
Někdy vadí, když jsou stopy po noření nástroje do materiálu nebo po najetí nástroje k obráběné ploše na nějakém viditelném místě dílu.
V tomto videu je ukázáno, jak to řešit ( anglicky):
Pozici najetí nástroje do záběru se dá určit na páté záložce Linking - Positions - Entry Positions a klepnutím do místa, kde má operace začít.
Sousledné a nesousledné frézování
Fusion vygeneruje do G-code pro frézku sousledné frézování. To je vidět na prvním schematickém obrázku. Fréza v záběru odebírá třísku od největší tloušťky
Někdy je výhodnější zvolit nesousledné frézování. To fréza začíná odebírat třísku od nulové tloušťky
Jak to ve Fusionu nastavit? V položce Passes - Sideways Compensation je defaultně hodnota Left (climb milling). To je sousledné frézování. Nesousledné frézování se nastaví volbou hodnoty Right (conventional milling).
zpátky na: Jednotlivosti - konstrukce │ dál na: Poznámky
přehled kapitol:
- Fusion 360
- Naučím se Fusion 360!
- Tutoriály
- Tipy a triky
- Tutoriály tématicky zaměřené
- Tutoriály kreslení modelů
- Komplexní ukázky práce
- Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
- Cvičení 2 - Lodička
- Cvičení 3 - Letadýlko
- Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
- Další práce
- Proč, nač
- Jednotlivosti - konstrukce
- Jednotlivosti - výroba
- Poznámky
- Na co si dávám pozor
- Jak rychle připravit díly pro řezání
- Volnoplošné modelování, T-spline
- Tutoriály k volnoplošnému modelování
- Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
- Problémy
- Skripty, makra, programování, API
- Na závěr
- Novinky
- Správa
- Klávesové zkratky
- Fusion 360 a router Stepcraft
- Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
- Fusion 360 a STL
- Práce s STL
- Zdroje
(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)