image

Jednotlivosti - výroba

Polotovarstálý odkaz / permalink

24.08.2019

Když chcete vyříznout něco z tenkého plošného materiálu operací 2D Contour, třeba z překližky, je třeba ve Fusionu také nastavit vlastnosti přířezu, ze kterého budete řezat - velikost bloku materiálu.

image

Fusion totiž automaticky nastaví tloušťku materiálu plus 1 milimetr. Ten automatismus vychází z toho, že při zakládání nějaké operace obrábění Fusion počítá s tím, že budete obrábět ve 3D a ten jeden milimetr nahoře slouží k srovnání bloku materiálu. My ale chceme řezat jen konturu, chceme díl z překližky vyříznout, nepotřebujeme překližku srovnat. Je třeba to defaultní nastavení změnit. V Setup1 zvolíte Edit a v záložce Stock vynulujete Stock Side Offset a Stock Top Offset, nebo Stock Offset Mode nastavíte na No additional stock.

Když to neuděláte, bude vám fréza řezat všechno o ten milimetr do větší hloubky. Když byste řezali z materiálu tloušťky 1 mm, nenechal by nástroj předepsané můstky, které po vyříznutí drží díly v přířezu. Fréza totiž bude řezat místo do hloubky 1 mm do hloubky 2 mm a když by se měla u můstku zvednout, zvedla by se jen o milimetr a to je pořád pod spodním povrchem přířezu.

Můstky při řezání plošných materiálůstálý odkaz / permalink

14.03.2020

Fusion navrhne můstky, které drží výrobek v přízezu - bloku materiálu, jako kdyby to byla ocel, můstky jsou několik desetin milimetrů vysoké. Při řezání dílu z plošného materiálu - 2D operaci, nastavuji výšku můstků stejnou, jako je tloušťka materiálu. Když řežu díly z překližky 3 mm, nastavím můstky 3 mm vysoké. Když řežu tenké plastové desky, má materiál tendenci zvedat se z podložky. výsledkem je, že fréza prořízne materiál i tam, kde by měla nechat můstek.

image

Řešení je jednoduché, stačí nastavit výšku můstků větší, než je tloušťka materiálu. Na obrázku jsem to schválně trochu přehnal, aby bylo vidět, kudy fréza pojede a že i při přizvednutí materiálu fréza v místě můstku pojede nad horním povrchem materiálu.

Místo najetí do záběrustálý odkaz / permalink

29.06.2019

Někdy vadí, když jsou stopy po noření nástroje do materiálu nebo po najetí nástroje k obráběné ploše na nějakém viditelném místě dílu. V tomto videu je ukázáno, jak to řešit (image anglicky):

Pozici najetí nástroje do záběru se dá určit na páté záložce Linking - Positions - Entry Positions a klepnutím do místa, kde má operace začít.

Sousledné a nesousledné frézovánístálý odkaz / permalink

26.01.2020

Jak ve Fusion 360 nastavit nesousledné frézování?

image

Fusion vygeneruje do G-code pro frézku sousledné frézování. To je vidět na prvním schematickém obrázku. Fréza v záběru odebírá třísku od největší tloušťky

image

Někdy je výhodnější zvolit nesousledné frézování. To fréza začíná odebírat třísku od nulové tloušťky

image

Jak to ve Fusionu nastavit? V položce Passes - Sideways Compensation je defaultně hodnota Left (climb milling). To je sousledné frézování. Nesousledné frézování se nastaví volbou hodnoty Right (conventional milling).


zpátky na: Jednotlivosti - konstrukce │ dál na: Poznámky


přehled kapitol:

 1. Fusion 360
 2. Naučím se Fusion 360!
 3. Tutoriály
 4. Tipy a triky
 5. Tutoriály tématicky zaměřené
 6. Tutoriály kreslení modelů
 7. Komplexní ukázky práce
 8. Cvičení 1 - Stojánek na vajíčka
 9. Cvičení 2 - Lodička
 10. Cvičení 3 - Letadýlko
 11. Cvičení 4 - Letadýlko s 3D díly
 12. Další práce
 13. Proč, nač
 14. Jednotlivosti - konstrukce
 15. Jednotlivosti - výroba
 16. Poznámky
 17. Na co si dávám pozor
 18. Jak rychle připravit díly pro řezání
 19. Volnoplošné modelování, T-spline
 20. Tutoriály k volnoplošnému modelování
 21. Klávesové zkratky k volnoplošnému modelování
 22. Problémy
 23. Skripty, makra, programování, API
 24. Na závěr
 25. Novinky
 26. Správa
 27. Klávesové zkratky
 28. Fusion 360 a router Stepcraft
 29. Fusion 360 a 3D tiskárna Průša
 30. Fusion 360 a STL
 31. Práce s STL
 32. Zdroje

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | CNC router | Fusion 360)