Ja vypadá soutěžní let nad horami
Pilot letí ve větroni patnáctimetrové třídy ASW-20B. Větroň letí s klapkami v horní poloze až 265 km/hod.
Přístroj druhý shora napravo je variometr, který ukazuje stoupání, když je ručička nad vodorovnou polohou, klesání, když jde ručička dolů od vodorovné polohy. Při stoupání začne variometr pípat.
Ovladač na levé straně kabiny, který pilot přestavuje tu dopředu tu dozadu, je ovládání vztlakových klapek. V poloze k sobě se klapky vyklápí dolů, v poloze od sebe se vyklápí nahoru.
Před přeskokem údolí se pilot snaží nabrat výšku, zpomaluje a dává klapky dolů, aby větroň setrval déle ve stoupání a nabral co nejvíc výšky. Jakmile vletí do oblasti baz stoupavých proudů, přestavuje pilot klapky nahoru, aby docílil velké rychlosti a aby překonal tuto oblast co nejrychleji.
Všimněte si, že pilot ovládá knipl dvěma prsty. Síly v řízení jsou u takového větroně malé. Za povšimnutí také stojí, jak při letu podél svahu vetroň "drnčí". Je to způsobeno letem v turbulenci vysokou rychlostí.
Účelem závodu je proletět stanovenou trasu co největší rychlostí. Často se takové závody létají jako tzv. regata, kdy na trať odlétají všichni závodníci najednou. Na trati tak soupeří přímo mezi sebou.
(zveřejněno na stránce Zajímavá videa s větroni)