¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jak vysoko létají letadla z aeroklubu? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.8.2012

? Jak vysoko vlastně létají letadla z aeroklubu? Ta malá motorová.
Typickým představitelem aeroklubového letadla je Zlín Z-42.

image
zdroj:http://www.letisteskutec.cz

Je to letadlo používané na vyhlídkové lety. Není to žádný ultralajt, je to tovární výrobek certifikovaný podle stejných předpisů jako jiná větší letadla. Vybaven je šestiválcovým motorem Walter M337 o výkonu 173 kW.

Dostup - tedy výšku, do které může letadlo vystoupat, má toto letadlo 5000 m (je to nadmořská výška). Výše už nedovolí letadlu letět motor. Jeho výkon s výškou klesá a v pěti tisících metrech stačí výkon motoru a tah vrtule jen na let v horizontu nebo jen na nepatrné stoupání. To stačí na přelet Alp při cestě na jih, ale na hory jako jsou Himaláje to je málo.

Tato letadla běžně létají ve výškách 300 - 1000 metrů nad zemí. To proto, že z této výšky je dobře vidět na zem, posádka letadla se může kochat pozorováním dění pod sebou.

image

Létání ve větších výškách brání nejen nedostatek výkonu pístového motoru, ale také nedostatek kyslíku pro posádku. Už od 4000 metrů výšky hrozí posádce letadla hypoxie - stav způsobený nedostatkem kyslíku. Pokud chce pilot letět ve výšce přes 4000 metrů, musí být všichni na palubě letadla vybaveni kyslíkovým dýchačem.

Proč v dopravních letadlech nelétáme s kyslíkovými maskami na obličeji? Je to proto, protože kabiny dopravních letadel jsou hermeticky uzavřeny vůči okolí a vzduch v nich se dá natlakovat tak, jako kdyby bylo letadlo v menší výšce. To sportovní letadla nemají a tlak v jejich kabině je stejný jako v okolí letadla.

Let ve výšce 5000 metrů se nejeví jako let v příliš velké výšce. Výdyť to jsou výšky, kde se běžně pohybují horolezci ve velehorách a mnoho jich leze na osmitisícovky bez kyslíku. Jak to, že oni fungují na úbočí hory tolik hodin a pilot v mnohem menší výšce ztratí schopnost řídit letadlo nebo upadne do bezvědomí během krátké doby? Je to tím, že letadlo se do větších výšek dostane během řádově desítek minut, kdežto horolezci se aklimatizují často několik týdnů.

Hypoxie je stav, kdy mozek nedostatečně zásobený kyslíkem začíná pracovat s obtížemi a hrozí ztráta vědomí. O hypoxii se více dočtete zde: Hypoxie při létání ve velkých výškách

(zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi)