¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Údržba

Timber

Opravastálý odkaz / permalink

21.05.2018

Při předposledním létání jsem Timbera rozbil. Letadlo najednou přestalo reagovat a v přímém letu vyklesalo až do země. Až za chvilku mi došlo, že jsem slyšel "telemetrie ztracena".

image

Náraz pobraly plováky a nohy podvozku. Plováky se nejen rozlomily na několik kusů, ale vytrhaly se z nich i všechny úchyty. V dílně na stole to ale dopadlo dobře, měl jsem všechny díly, plováky jsem slepil prstolepem, drát popdvozku narovnal. Až v dílně jsem zjistil, že část energie dopadu schytalo taky křídlo, které je vyhnuté na konco mírně nahoru. Geometricky to je ale nepodstatné, na létání to nebude mít vliv a není to skoro ani vidět.

Co je však horší, je nabouraná důvěra v rádio. Pečlivě jsem se tedy snažil zrekonstruovat, co se stalo a proč rádio přestalo fungovat. Došel jsem k závěru, že se za letu na chvilku ztratil kontakt na konektoru akupaku, přijímač se resetoval a než naběhl, byl jsem už v zemi. Když jsem po havárii otevřel prostor pro baterku, byl konektor akumulátoru povysunutý z protikusu. Letěl jsem poprvé s novým akupakem, který již měl konektor XT-60 a ten do mého protikusu jde lehčeji, než jsem zvyklý. Buď jsem ho nedostatečně zastrčil do protikusu, nebo to způsobil pohyb baterky při chvilce divočejšího létání.

Další létání po takové havárii je vždy nepříjemné, až další lety vždy ověří, zda stanovení příčiny havárie bylo správné. O co lepší je rozbít letadlo kvůli vlastní pilotní chybě! image

Když jsem dělal pokusy a snažil se rekonstruovat, co se dělo, zjistil jsem, že reset přijímače a navázání komunikce s vysílačem je u FrSky dost pomalé. Jeti naběhne za mnohem kratší dobu!

Rychlost restartu přijímačestálý odkaz / permalink

31.05.2018

Vrátil jsem se ke zkoumání, jak se rádio chová po obnovení napájení.

Chytne se to hned. Moje pokusy po havárii, kdy jsem zkoumal proč jsem spadnul, byly špatně provedené, ovlivněné jevem "telemetrie byla ztracena", když je vysílač a letadlo blízko u sebe. Řízení v takovém případě vysadí. Když je vysílač dál od modelu, po připojení napájení začne rádio fungovat prakticky hned.

(zveřejněno na stránce Údržba)

print tisk