¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Otázky a odpovědi

Jak začít s létáním s rádiem řízenými modely

Modely a vítrstálý odkaz / permalink

28.01.2012

Novopečení majitelé modelů záhy zjišťují, že některé dny se s modely létá mnohem hůře než jindy, nebo že se vůbec nedá létat třeba celý týden, zjišťují, že i poměrně slabý vítr létání ztěžuje. A začínají si více a podrobněji všímat, jaké je počasí.

Přichází mi potom dotazy podobné tomuto:

Potřebuji letadélko do větru, nevím, podle čeho mám vybírat. Nejlevnejší je samokřídlo. Když bude vážit jeden kilogram, bude to lepší do větru než tři sta padesát gramů? Můžete poradit? Nemohu létat s mými modely, pořád fouká.

Obecně platí, že čím větší a čím těžší letadlo, tím menší na něj bude mít vliv síla větru a turbulence způsobená vzduchem proudícím nad zemí a kolem překážek. A samozřejmě čím zkušenější pilot, tím víc je schopen létat v silnějším větru, ve složitějších podmínkách.

S malým lehkým modelem do cca 500 g se dá létat za bezvětří (hodně slabého větru) nebo v hale. Samozřejmě bezvětří bývá málokdy a řešení je jít létat brzy ráno nebo večer, kdy bývá vítr slabší než za dne. Modely od 500 do cca 1500 g budou příjemné na létání za slabého větru, v silnějším větru už je s nimi létání obtížné. Takový vítr už bývá často i přes den, ale také je plno dní, kdy fouká více. Zas zbývá než počkat s létáním třeba na podvečer. Modely od 1.5 do cca 3 kg už snesou vítr a je na pilotově schopnosti let ve větru zvládnout. Modely od 5 do 20 kg zvládají vítr i silnější turbulenci mnohem lépe než modely menší.

Samozřejmě tato uvedená škála hmotností platí "průměrně" a je plno modelů, které se tomu vymykají. Průměrný 3 kg motorák bude větru lépe odolávat než 3 kg maketa dopravního letadla z polystyrénu. Opravdu hodně záleží i na zkušenosti. Já třeba létám s 300 g obratným házedlem za větru, kdy se kolega vedle mě bojí hodit do vzduchu 1.5 kilogramový model.

Malý lehký model jde do větru zatížit, i větší model lze zatížit a taky se to dělá. Větroně F3B mají v trupu nebo v křídle trubky na závaží, aby šly do větru dovážit. U malých modelů to ale cesta není. Sice se zvýší jejich rychlost, ale výkon motoru na to většinou nestačí, příliš se zmenší stoupavost modelu a při přistání taky není větší hmotnost dobrá.

Jediná rada tedy je přejít na větší modely. To zas slýchám argument: "Velký model nemám kam dát" S tím skladováním to ale není tak hrozné, rozložený model opřený v koutě zabere jen o málo více místa než menší nerozebiratelný model. Třímetrový větroň zabere v koutě méně místa než jeden pár lyží. Jeden a půl metrový motorák jen o málo více. A samozřejmě létat a létat a nabírat zkušenosti image

Tímto tématem se zabývá ještě článek Do jak velkého větru je větroň vhodný?.

Poznámka: Posuzovat modely podle jen podle hmotnosti je trochu zjednodušené. Správně bych měl uvést trojici údajů: velikost modelu + hmotnost + plošné zatížení. A vlasně ještě kategorii modelu, zda jde o větroň nebo motorák atp. Pro základní názor na model z hlediska výše uvedeného dotazu je to ale zjednodušení přípustné a praktické.

(zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi)

print tisk