¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Divný vzduch stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

31.03.2019

S Bravem jsem se vypravil na louku. Protože podle Windy má mírně foukat od severu, jdu na louku nad vesnici. Bude tam největší pravděpodobnost, že se budou trhat nějaké termické bubliny. Terén přede mnou skloněný k severu se tu zvedá z 350 do 450 metrů, cestou jsou louky a pole. A možná bude trochu fungovat i svah, ale vítr je hodně slabý.

image

Než vyjdu po stráni těch několik set metrů nahoru, docela se rozfoukalo. Ze slaboučkého větříku jsou tři metry a občas to zaduje i kolem pěti. Vyhazuji letadlo do čtyřiceti metrů a zkouším vzduch nad loukou. Skutečně nad hranou, kde se terén láme dolů proti větru, letadlo poskočí nahoru a ve svahovém proudění pomalu nabírám výšku. Vzduch je ale nezvykle turbulentní, je problém letět rovně. Ze dvaceti metrů se doškrábu do šedesáti a dál to nejde. Stoupák, padák, stoupák, padák, letadlo poskakuje nahoru dolů a místa, která tu znám, kde to vždycky jde nahoru, dnes nefungují. Když jsem asi dvě stě metrů vepředu, začíná letadlo prosedat a mám co dělat ho otočit k sobě, jak se plácá ve vzduchu. Tlačím, abych udržel letadlo řiditelné a mířím po větru zpátky nad louku. Normálně bych přiletěl po větru během pár vteřin a nad loukou bych měl dvacet třicet metrů, takhle sotva přeskakuji okraj starého sadu a pro letadlo si musím pěkný kus dojít. Když vidím ty stoleté jabloně zblízka, byly by z křídel Brava trsátka, kdybych nedoletěl.

Ještě několika hody zkouším, zda se udržím, ale opakují se ty šílené padáky a nad loukou je hodně silná turbulence. Po dvaceti minutách jsem to vzdal. Všimnul jsem si, jak se během těch mých pokusů skokově měnil směr větru, chvíli patnáct stupňů zprava, chvíli čistý sever, chvíli patnáct stupňů zleva. To bývá, když je silná termika, na to je ale brzy, slunce moc terén neohřívá a žádná termika se nekonala, žádná bublina nepřišla. Spíše šlo o nějaký druh rozvinuté mechanické turbulence celé masy vzduchu. Zažil jsem to takhle snad jen jednout kdysi před lety.

image

O den později se bavím s kamarádem, který v tu samou dobu, kdy já na úbočí Středohoří létal s Bravem, zkoušel na hřebeni Krušných hor kajting. A stejná zkušenost. Turbulence, změny směru větru.

(zveřejněno na stránce Létání s Bravem)