¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Létání s Betou 1400

Beta 1400

Fotolétání na Radobýlustálý odkaz / permalink

08.11.2015

Radobýl je logické pokračování výprav za svítáním, které jsme začali na Hazmburku, kopec nad Lovosicemi, ze kterého je impozantní rozhled na panorama Středohoří a Labe. Můj návrh byl v našem Sdružení letců Českého středohoří ihned schválen a upečen termín "zase v neděli v 6:15". image


image

Vstávám v pět a otvírám okno, abych se podíval na meteorologickou situaci. Praští mě do obličeje teplý vzduch a taky poryv větru. Žádný mírný vítr se nekoná, fučí jako blázen! Když dávám věci do auta, koukám na dvorku na teploměr a ten ukazuje neuvěřitelných sedmnáct stupňů. V půl šesté ráno osmého listopadu!

Když sjíždím z hor k Lovosicím, vidím na horizontu Říp, za ním někde hluboko pod obzorem slunce a obloha přede mnou jak někde ve 3D kině od rudé, růžové, přes tyrkysovou, až po černou oblohu s hvězdami přímo nad mojí hlavou. Už jen ten pohled stál za to vstávání!

Vzduch je jak křišťál a fičí. Když stoupám lesem na Radobýl, hučí ve větvích velmi. Honza ale statečně létá i v tom vichru. Viděl jsem ho už z dálky zdola od Labe, jeho ledkami osvětlený model mi připomněl kapitolu z knihy J.M.Trosky ROJ ĎÁBLŮ NAD HIMÁLAJEM ... "roje démonů se snesly na Gaurisankar, aby ovládly posvátné horstvo" Model je v šeru vidět z dvoukilometrové vzdálenosti a vypadá to jak tajemné rojení robotů nad horou, jak je v knize popisováno! image

image

Slunce pomalu vylézá nad obzor, ale mě se vůbec nechce hodit model s kamerou do vzduchu. Fouká přes lom, odhaduji to v poryvech přes deset metrů a na modelech kluků vidím, jak s nimi lomcuje turbulence. Je neuvěřitelně teplo. Je chvíli po sedmé a je tepleji než v létě brzy ráno. Nakonec montuji kameru na model a házím to tam taky. Kamera na modelu je docela velká brzda, moc mě to nenese, vítr s modelem lomcuje, žádná pohoda to není. Hlavně mi ten silný vítr nedovoluje nalétávat s modelem na záběry jak bych potřeboval. Dávám dva lety, jednou s kamerou dopředu, jednou s kamerou koukající do boku. Přistání, ze kterého mám obavy, proběhne nakonec v pohodě.

image

Nalétal jsem skoro hodinu. Doma mě čeká snídaně a zpracovat natočený materiál. To je vždycky horší než to létání. image Ty pohledy z kopce na okolní krajinu mi nějakou dobu v duši vydrží.

Fotografie jsou zde: F O T O G A L E R I E

(zveřejněno na stránce Létání s Betou 1400)

print tisk