¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Údržba

Beaver od Pelikána

Proč to najednou nejezdí?!stálý odkaz / permalink

21.08.2016
image

Kormidla Beavera naháněná vlascem od ostruhového kolečka moc nefungovala. Ovládání bylo hodně nepřesné, nezatáčelo to kam jsem chtěl a potřeboval. Zkusil jsem to i bez kormidel, za bezvětří to fungovalo, letadlo šlo po hladině řídit ofukováním směrovky, ale za větru jsem pořád chodil po břehu rybníku odstrčit letadlo od břehu, kam mi po čumáku zajelo, když jsem ho ve větru nedokázal otočit jinam. Nakonec jsem to celé předělal a šel vyzkoušet. A s kamerou na plováku k tomu!


Ideální podmínky, bezvětří, klidná hladina. Těšil jsem se na filmeček, který natočím. Moc jsem si ale nepolétal. Když se plováky dostaly do kluzu, letadlo se zazmítalo a málem jsem ho překlopil. To samé při přistání. Nalétl jsem si pěkně, podrovnal, ale chvilku po dosednutí zazmítání se a skoro převržení letadla. Druhé přistání nakonec končím ve vodě na zádech. Poprvé!

První, co mě napadlo - kamera! Kameru jsem demontoval, ale letadlo se dál chovalo divně. Je evidentní, že problém vznikl změnou ovládání kormidel. Já jsem dal na spodek trupu servo a spojil ho s pákami kormidel drátem do kola. Jedno táhlo ke každému plováku.

Teorie, které jsme s kolegou Jardou dali dohromady, jsou dvě:

  • Drát je na vzpěr málo stabilní a kormidlo se při vyšší rychlosti rozkmitá.
  • Soustava letadlo plováky není úplně tuhá a jak se mění geometrie této soustavy - plováky se vůči trupu pohybují, začnou se hýbat kormidla. Potom to chytne rezonanci.

Ty výchylky kormidel jsou tak velké, že prudce zatočí letadlo a to "zakopne" o plovák na vnější straně. Stane se to při rozjezdu i při přistání. Výzkum pokračuje ...

(zveřejněno na stránce Údržba)

print tisk