¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Ka-4 Rhönlerche stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.10.2021

V sobotu 9.10.2021 jsem si jel na Ranou poklábosit s kamarády a pro inspiraci. Inspirace se dostavila v podobě malého větroně Ka-4 Rhönlerche Erika Herudka, který tu létal hned v několika exemplářích. Já tento stroj už znal z videí na Youtube a už tam mě model zaujal letovým projevem.

Ale musím zabrousit trochu do historie.

Takovouto malou maketu větroně předvedl již v roce 2006 Pavel Říha na aerovlecích v Lipencích. Tenkrát chtěli mít všichni co největší modely a Pavel tehdy vytáhl malé roztomilé letadlo cca metr a půl rozpětí a létal s námi aerovleky. Moc mě to letově neoslovilo. Klouzavost malá, bylo to takové rychle nahoru a rychle dolů. Byla to pro mě jen hříčka.

V průběhu let jsem se s maketami větroňů podobné velikosti setkával opakovaně a můj pocit při pohledu na létání s těmito stroji se neměnil. Bylo to pro mě letadlo na svah do silnějších podmínek a na blbnutí s aerovleky, ale jinak jsem využití takového modelu pro sebe moc neviděl.

Až tohle letadlo vypadalo, že dobře klouže a že by se s ním dalo létat jako s účelovými větroni s rozpětím 1.5 - 2 m. Tedy na mírnějším svahu za slabšího větru a v termice se chytat v normálních stoupácích, létat by to mohlo i za silnějšího větru.

image

To, co jsem viděl na Rané, mi můj dojem potvrdilo. Létalo se na cvičné louce u skleníku dole pod kopcem, foukalo ze šikma z východu, chvilku málo, chvilku trochu víc. Mohl jsem koukat na kluky, jak se kdo udrží. Kluci létali s celokompozity od metru a půl do tří metrů rozpětí, byl tu Thomas s velkým historikem a byli tu čtyři exempláře Erikova Ka-4. Měl jsem dostatek času nakoukat, jak Ka-4 "chodí". Erik mi i letadlo půjčil, mohl jsem si ho tak "osahat". Letadlo je výborně řiditelné a nezáludné a velmi obratné. Zvládne přemet i výkrut, utažené zatáčky, dá se hodně "vydojit". Testovat si model bylo poněkud náročnější, vzduch byl chvilkami dost zahuštěný ostatními modely, viděl jsem předtím nějaké srážky a nechtěl jsem se s cizím modelem v ruce taky s někým srazit. image Chtělo by to zkusit si kroužení v termice, aby bylo vidět jak letadlo v kroužení sedí, ale na to tu nebyl prostor. Zkusil jsem si ale koordinované zatáčky, výkluzové zatáčky a líbilo se mi, jak tak malé letadlo reaguje. Padlo mi to do ruky! image

image

Další důležitou vlastností je odolnost modelu. Model vypadá subtilně, křehce, ale to co jsem viděl - nějaké ťukance, dává tušit, že je to stroj, který snese praktický provoz.

image

Model je postaven v měřítku 1:8, má rozpětí 1.6 m a letová hmotnost se pohybuje od 600 do 700 gramů. Osazen je pěti 9g servy, napájen je čtyřčlánkem NiMh 800 mAh. Profil křídla je z dílny Josefa Janiše, profil VOP a SOP je rovná deska. Existují i omotorované exempláře, ale hlavní určení je létání termiky z aerovleku nebo ze startu na gumicuku, létání na svahu. Model prý ustojí i vlek za vlečnou určenou pro vlekání obřích větroňů.

Zajímavý stroj!


Stavebnici vyrábí Erik Herudek, který je i konstruktérem stroje: HEXEmodel

(zveřejněno na stránce Co je tu nového o leteckém modelářství)