Mirkovy poznámky
Současný stav GPS Trianglu a zkušenosti z létání se Skynavigatorem mým okem.
V současné době je v republice pět Skynavigátorů celkem tří verzí (1x V.1, 2x V.2 a 2x V3). Vlastnosti a základní charakteristiky jednotlivých verzí jsem již popsal a jsou k dispozici zde na tomto webu.
Z praktického používání vyplynulo, že dosah zařízení je dostatečný a nedochází k žádným kolizím nebo rušení příjmu RC systému modelu (častý dotaz). Dodávaná data poskytují vysoký komfort při pilotáži. Zadání a vyhodnocení úlohy je velmi jednoduché. Především u poslední verze V3 včetně animace prolétnuté úlohy.
Při Krnovském trianglu jsme udělali zkušební oblety GPS trojúhelníku a vše probíhalo hladce. Létali jsme na trati trojúhelníku o rozměrech 600, 300, 300 m s výškou vlekání do 400 m. Trať byla takto zvolena z důvodu dobré viditelnosti i menších modelů na trati.
Nelétali jsme čistokrevnou soutěž, ale pouze ověřovali nasazení tohoto systému a názor pilotů na takovýto způsob letu. Protože současně probíhala soutěž s oblety na praporky, víc jsme prostě nestihli. Byla to také první příležitost, kdy jsme se všichni sešli a mohli si vyměnit názory a zkušenosti.
Tři oblety se podařily Vlastovi Žateckému, Ivo Michalovi a Martinu Holubovi. Rekordmanem se stal za stejných podmínek Martin Dvořák s pěti oblety trasy. Problémy se nevyskytly žádné.
Navigace po trati, zaznamenání náletové výšky a obletů je jednoznačné a vše probíhá v pohodě s maximální soustředěností na let modelu. Je to jednoznačně cesta jak s maketami a polomaketami větroňů soutěžit v přeletech na uzavřené trati.
Organizace takovéto soutěže je jednoduchá a nevyžaduje množství pořadatelů, časoměřičů atd. Jediným záporným faktorem dalšího rozšíření je cena zařízení, ale s tím se mnoho dělat nedá. Doufám, že na setkání v Lipencích 20-22.7.2007 si tento způsob soutěžení bude moci vyzkoušet co nejvíce pilotů.
(zveřejněno na stránce Létání skupiny GpsTriangl)