image

Stavbastálý odkaz / permalink

25.12.2014
Návod říkal za dva večery, já jsem do dílny vlezl po večeři a před půlnocí jsem učinil první pokusy o pojíždění v chodbě. Za oknem zatím fičí a do oken pleská sníh s deštěm, pochybuju, že to ráno bude na zálet. image

image

Obsah krabice tvoří díly vyřezané z deskového EPP, výztuhy z uhlíku, podvozkové nohy z uhlíku a pytlík s bižutérií - páky ze sklotextitu, kolečka, kevlarová niť.

image

První, na co mi padl po otevření krabice zrak, byla rozpůlená A4 s návodem. Písmenka blechy, nákresy prakticky nečitelné, tenké čáry se po zmenšení na menší papír ztrácejí. Je to asi jediný kaz pěkné stavebnice a upřímně moc nechápu, co se na tom papíru dá ušetřit. Myslím si, že přepůlit papír A4 na dvě části a rozdělit ho do dvou stavebnic dá více práce, než by byla cena větší A4.

image

Model se staví na rovné desce, asi se na tom nedá nic splést. Ke stavbě je třeba vteřiňák, ostrý nůž (opravdu ostrý!), malé vrtáčky, kousek smirkového papíru, malý šroubovák, kleště.

image

Model jsem lepil a osazoval necelých 5 hodin. Nenarazil jsem na žádný problém.

image

Stavebnici by slušel pořádný návod! Stačil by dostupný na intenetu. Mám už se stavbou modelů ze stavebnic nějakou zkušenost, jsem poměrně technicky zdatný. Dovedu si ale představit, že se někdo méně zkušený v některých fázích sestavování modelu bude zbytečně zdržovat bádáním, jak má co udělat. Dovedu si představit, že to je pro majitele první model z deskového EPP a ten potom musí vymýšlet, jak pracovat s vteřinovým lepidlem, kam a jak umístit regulátor, přijímač, akumulátor. Bude bádat, zda ty obrovské výchylky mají být opravdu tak velké, bude překvapen ostrostí řízení. Takhle je novic odkázán na prohledávání internetu, pracné lovení informací z různých zdrojů.

Pobavilo městálý odkaz / permalink

28.12.2014

Pobavilo mě, když jsem vyndal baterky přibalené k Yak 54 z krabičky:

image

Na baterkách je uvedeno 25 "Céček", na krabce už 30! image Asi budu létat s baterkama v krabičce, budou o dost tvrdší!

Tvarovatelnost EPPstálý odkaz / permalink

29.12.2014

Díl pro motorový překryt je ve stavebnici Yak 54 rovná destička. Ohnout podél mřížky motoru a přilepit ji nejde.

image

EPP je ale opravdu tvárný materiál! Ohýbáním mezi prsty jde postupně překryt vytvarovat do potřebného poloměru. Tvarová paměť je ale veliká. Já jsem překryt sroloval a přes noc na ruličku nasadil z obou stran dva hrnky. Druhý den už překryt držel požadovaný poloměr.


zpátky na: Yak 54 od RC Factory │ dál: Zálet


přehled kapitol:

  1. Yak 54 od RC Factory
  2. Stavba
  3. Zálet
  4. Létání s Yak 54 od RC Factory
  5. Údržba
  6. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Yak 54)