image

Cruising

image novějšístaršíimage

Chmurky - Když jsou mraky na dosahstálý odkaz / permalink

21.10.2022

Tenhle filmeček vznikl neplánovaně a vlastně náhodně. Seděl jsem doma, na letadle jsem předtím provedl nějaké instalace (Údržba) a chtěl jsem to všechno odpoledne po práci vyzkoušet. Ale celý den lilo zataženo černými mraky, doma jsme celý den svítili, dohlednost byla sotva sto metrů. Vypadalo to s létáním bledě. Už bylo po práci, déšť ustal, rozednilo se, ale jak odešly černé dešťové mraky, obalily nízké bílé mraky kopce za námi a údolí pod námi zalila mlha. Mlha padesát metrů pod námi, mraky sto metrů na námi. Mě šlo o ten jeden zkušební let a na louce za humny to půjde..

Proletěl jsem se nad loukami a nad polem, ověřil jsem si, co jsem potřeboval, a zbyla mi v akumulátoru ještě kapacita na dvacet minut letu. Kochal jsem se pohledem na podzimem barvící se stromy, koukal jsem do kraje a nadával jsem si, že jsem blbě utáhl desku s kamerou, pod kterou dávám baterku, protože při pohledu do strany nabírala kamera silné vibrace od motorů v režimu stoupání. Měl jsem sebou blbý šroubovák a silonový šroub jsem prsty nedotáhnul.

Letěl jsem nahoru k hradu, kde jsem viděl mraky necelých padesát metrů nad terénem. Vletět do toho bílého není pro mě jednoduché, vím, že se dovede fofrem zamlžit čočka kamery a neodmlží se ani po několika minutách letu. Měl jsem ale v záloze přepínač RTH, kdybych přestal vidět, nechal bych letadlo automaticky přiletět nad sebe, sundal bych brejle a sednul. Ale mrak čočku nemlží, kdyby do toho svítilo sluníčko, bylo by to super! image

Štvou mě ty vibrace, záběr úplně zničily! Polítal jsem kolem mraků, přitom jsem koukal, co dělá mlha dole. Tuhle situaci už znám. Mlha pomalu stoupá, přeleze hranu pastvin u nás a pak je to raz dva a je v mlze všechno okolo místa, kde stojím! Tak letím dolů.

Po průletu chmurkou mlhy se trochu zamlžila čočka. Pozná se to podle oparu kolem kontury čumáku. Vidím, jak mlha jede po louce ke mě. Ještě chvilku to ve vzduchu vydržím! Ale dřívější zkušenost, kdy jsem sedal v mlíku téměř bez vidu a čekal, kdy se před čumákem objeví hnědá země, to mě nutí k opatrnosti. Mlha je hutnější než ty mraky, hned to zamlží čočku! Pak už spěchám, chci co nejrychleji na zem, mlha se natáhla až ke mně! Před přistáním už se musím držet jen u země, udržet kontakt s horizontem!

Než jsem došel domů, je zase totálně neletové počasí. Ale ta půlhodinka, kdy šlo polétat, byla super! image

letadlo: Twin Star
FPV vybavení: DJI FPV

Okolo hradustálý odkaz / permalink

20.09.2022

Videa točená z kopter a z letadel se zpravidla zveřejňují ve filmové - "umělecké" podobě, vyšlechtěný stabilizovaný obraz, video pokud možno akční, aby se divák nenudil a neodcházel předčasně. Já jsem se rozhodl sestříhat jeden ze záznamů palubní kamery tak, aby bylo vidět, jak takový let probíhá, co pilot prožívá, nad čím přemýšlí. Určeno je to zájemcům o FPV létání s letadly.

Materiál jsem natočil v době, kdy jsem za sebou měl kratší i delší lety s letadlem s FPV vybavením, kdy jsem se učil provozovat letadlo s INAV, zkoušel jsem a nastavoval automatické režimy letu, abych měl zabezpečení, když za letu selže přenos obrazu do FPV brýlí a já nebudu schopen letadlo řídit. Létal jsem nad terénem, který mi v případě poruchy a pádu letadla umožní letadlo najít. Nad strništi a pastvinami. Kdo někdy hledal nějaký ztracený model ví, co znamená pád do terénu, pád do křovin, do lesa, kdy model zůstane vysoko na stromě, do vody. Tohle byl let, kdy jsem si řekl, že už mám dostatečnou zkušenost a dostatečně spolehlivou techniku.

Video ukazuje let s obletem blízkého hradu, můj první FPV let nad lesem. Snažil jsem se zprostředkovat svoje pocity, pocity pilota, který letí v členitém terénu a musí se tak intenzivně starat o to, aby nezalétl někam za kopec. Přenos obrazu i řízení letadla totiž nefungují přes překážky, mezi místem, kde na zemi stojím a polohou letadla ve vzduchu musí být pořád přímá viditelnost. Jakmile se mezi pilota a vysílač dostane vrchol kopečku, terénní vlny, les, obraz v brýlích zmizí, řízení modelu přejde do fail-safe. Inav přepne do automatického režimu a povede letadlo zpátky k pilotovi. V takto členitém terénu to je ale poněkud složité a záchrana ne vždy jistá. Tak jsem se snažil ukázat, jaké to je, když je to poprvé.

Druhé video je záznam celého letu. Po obletu hradu mi zbývalo v akumulátoru plno energie, tak jsem si poletoval nad okolím, odvážněji než dříve, je to takový vyhlídkový let. Říká se tomu FPV cruising. Bezstarostnost skončila ve chvíli, kdy mi letadlo spadlo do vývrtky, kterou, i když jsem mě dostatek výšky, jsem nedokázal vybrat. Měl jsem štěstí, mohl jsem spadnout kdykoli dříve a bylo by to do lesa. Takhle to bylo na pole. Štěstí! Nevěděl jsem, proč to začalo vrtat, nevěděl jsem, proč mi nešlo vývrtku vybrat. Rozborem a konzultacemi jsem se k poznání dobral poději. Viz Pád.

FPV létání s letadlem - plošníkem, je hodně blízké létání ve sportovním letadlem. Je třeba se v terénu orientovat, navigovat. Je třeba myslet na to, odkud a kolik fouká, nejen kvůli kalkulaci doletu, ale také kvůli tomu, že za překážkami je v závětří velká turbulence. Je třeba počítat se změnou světelných podmínek, dát si pozor na oslnění, počítat se změnou počasí. Je třeba dávat si pozor na překážky v podobě osamocených stromů, elektrického vedení. Samozřejmost je starost o okolní letecký provoz, který se může vyskytnout i v tak malých výškách. V rovinatém terénu je to všechno snadnější, v kopcovitém je to složitější hra. Je to ale krásná zábava, která umožňuje poznat krajinu v okolí v souvislostech, které nemáte možnost ze země poznat. Taková vlastivěda. image

letadlo: Twin Star
FPV vybavení: DJI FPV

Když kraj tonul v mlháchstálý odkaz / permalink

03.07.2022

Přenos obrazu z modelu na zem v digitální kvalitě je poměrně drahá záležitost(DJI FPV), ale umožňuje FPV létání s prožitkem. Při letu jen neřídíte, ale taky se kocháte pohledy na kraj pod sebou. Když se vám za rok podaří několik takovýchto letů a užijete si to jako já, nezdají se ty peníze tak hrozné! image

image novějšístaršíimage
zpátky na: Air2Air │ dál na: Reportáž


přehled kapitol:

  1. Filmování ze vzduchu
  2. Footage
  3. Air2Air
  4. Cruising
  5. Reportáž
  6. Středohoří

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Filmování ze vzduchu)