Náhony lanky
Náhon lanky je u menších a středních modelů poměrně málo používaný. U větších a obřích modelů se používá často u náhonu směrovky. Když jsem byl nucen takový náhon vyrábět, nikde jsem se nemohl dočíst, jak náhon správně provést.
Snažil jsem se něco okoukat. V Roudnici jsem okoukl všechny větroně. Radek Helmer měl na svém Šohaji směrovku naháněnou lanky.
Náhon směrovky Šohaje Radka Helmera.
Používá se ocelové lanko 0.5 mm. Do vedení se vkládají napínáky 3 mm.
Oka na lanku jsou pojištěna vždy dvěma kroužky z trubičky. Na dvou až třech místech ji stisknu štípací částí kombinaček. Trubička může být hliníková nebo mosazná. Trubička musí být silnostěnná, jinak při stisknutí kleštěmi podélně praskne.
Velikost páky u serva a velikost páky u kormidla by měla být přibližně stejná. Pokud je třeba větší rozpětí lanek než umožňuje páka serva nebo nechcete servo zatěžovat silami od lanek, používá se u serva vahadlo.
Prasklé lanko náhonu směrovky
Při kontrole Luňáka v dílně mi najednou plandá směrovka v ruce. Prasklo jedno lanko!
Příčinou je evidentně nevhodné pojištění oček lanka. Měl jsem trubičku trochu většího průměru a na lanku jsem ji stiskl štípacím břitem kombinaček. Uvnitř trubičky vznikl vrub, na kterém se lanko po krátké době provozu postupně přelámalo. Viz Náhony lanky.
Provedení náhonu křidélka modelu SG-38 Jindry Stejskala.
Provedení náhonu kormidla modelu SG-38 Jindry Stejskala - pojištění napínáku drátkem.
Provedení výztuže křídla modelu SG-38 Jindry Stejskala.