image

Stavebnice stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.07.2017

Timber se prodává ve dvou provedeních. BNF a PNP. Ve verzi BNF už je v modelu nainstalován i přijímač Spektrum. Já jsem volil verzi bez přijímače, dám do něj vlastní přijímač FrSky S8R.

image

Krabice je bytelná a poměrně veliká, musel jsem ve Fábce sklopit část zadního opěráku. Uvnitř kartonu je jeden kus speciálního polystyrénového výlisku, ve kterém jsou všechny díly uloženy tak, že se nemohou dotýkat. Všechno je ještě zabaleno v mirelonové folii. Návod vypadá podrobně a v krabici je přihozena i jeho česká verze.

image

Na letadle jsou nalepené i polepy, opravdu je třeba jen letadlo poskládat. Součástí stavebnice je kolový podvozek i plováky. Zálet letadla a první seznámení provedu na souši s koly.

Už mi nějaké to letadlo - "pěnolet" prošlo rukama a detaily konstrukce, které vidím u tohoto stroje, se mi líbí.

image

Nohu podvozku tvoří plechový výlisek a kotvení v trupu vypadá dostatečně robustně. Odpružení je řešeno systémem "Piper Cub", táhla z drátu křížem a tažné pružiny. Kola nejsou vypěněné z EPP ale jsou to poctivé mechovky.

image

Jeden z detailů, které mě potěšily a které v praxi každý ocení, je plastová výztuž vlepená v koncovém oblouku. Letadla pěněná do formy za provozu trpí otlačeninami, které vznikají při přepravě modelu a při manipulaci s ním a takováto drobnost dokáže model ochránit.

image

Stejně tak je chráněn kýl plováku!

image

Výškovka je nasazena na uhlíkové trubce a usazena do plastového "zámku", nic se nemusí vymýšlet, zkoumat. Nasadit, zajistit šroubkem, nasadit táhhlo na páku výškového kormidla.

image

Poloviny křídla jsou nasunuty na uhlíkovou trubku, která tvoří i nosník křídla a celé křídlo se usazuje svrchu na trup. Plastové čepy v křídle se zasouvají do polopřepážky v trupu před křídlem a vzadu jsou půlky spojeny plastovým výliskem přes který jsou přitaženy k trupu polyamidovými šrouby. Klasické řešení slibující bezproblémovou opakovanou montáž a demontáž. Před přiklopením křídla je třeba propojit 4 kablíky k servům křídla a 2 kablíky k osvětlení v křídle. To je trochu nešikovné, tedy to připojování kablíků serv, protože ty je třeba zastrčit do přijímače a to se nedělá dobře. Pořídím si prodlužováky, které budou v přijímači zastrčeny trvale.

image

Přijímač FrSky S8R jsem upevnil suchým zipem na dno trupu pod náběžkou křídla. Leží tady také deska řízení osvětlení letadla, na kterou jsou připojena poziční světla, červené majáky na trupu a záblesková světla na koncích křídla.

image

image

Jediné co se lepí jsou sloty na náběžku křídla. Celkově je montáž letadla jednoduchá, dá se zvládnout i bez manuálu. Manuál se mi moc nakonec moc nelíbil, je nepřehledný.

Baterka se vkládá do trupu zespodu. Četl jsem, že se do trupu nevejde větší baterka, ale moje 3S 3300 mAh šla do schránky na baterku bez problému, myslím, že by se tam vešel i větší akumulátor. Doporučena je baterka 2200 mAh. Vkládání baterky zespoda je trochu opruz, znamená to sestavené letadlo otočit vzhůru nohama a položit na zem.

Těžiště mi vyšlo přesně.

Kdybych nenarazil na problém, měl bych letadlo připravené k letu během jedné hodiny, jak E-flite někde inzeruje. Problémem bylo nastavení klapek. Levá klapka nešla nastavit tak, aby v horní poloze dojela až do polohy zataženo. Zůstávala vyklopena tak 4 až 5 stupňů dolů. Protože jsem si Timbera napípal do rádia, které mám teprve třetí měsíc, hledal jsem příčinu v rádiu. Nakonec jsem došel k závěru, že příčina je v servu v křídle. Odpáral jsem pracně krytku serva a zjistil, že je páka na servu nasazena ve špatné poloze. Servo už nedokázalo popojet do požadované polohy, bylo to za hranicí jeho maximální výchylky (serva Spektrum A330). Páku jsem nasadil do správné polohy, našteloval táhlo a už to bylo v pořádku. Krytky jsou lepeny něčím, co vypadá jako silikon, asi ne každý má něco takového doma v zásobě, průhledná lepící páska to asi pořeší.

Delší dobu než sestavování letadla mi trvalo jeho napípání do Taranise image.

Polystyrénovou vložku krabice někteří používají i při dopravě modelu na létání, já jsem obaly zlikvidoval a šel zalétávat!


zpátky na: Timber │ dál: Plováky


přehled kapitol:

 1. Timber
 2. Stavebnice Timber
 3. Plováky
 4. Lyže
 5. Přeprava
 6. Létání s Timberem
 7. Údržba
 8. Parametry
 9. Popis
 10. Hodnocení
 11. Fotografie s Timberem
 12. Videa s Timberem

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Timber)