image

Moje stavba stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

05.06.2018

Příští týden se k nám na venkov chystá navštěva, jejíž nadpoloviční část bude tvořit mužstvo. A chlapci a chlapi, kteří už doma házeli na louce neřízená letadýlka a baví je to, by si rádi zkusili rádiem řízený model vlastníma rukama. Řekl jsem si, že je čas na StepOne! Nechal jsem si v prodejně VR technik v Ústí připravit sadu stavebnice a potřebného vybavení. Vše bylo skladem a tak jsem mohl hned v noci začít stavět!

image

Šel jsem do prodejny rovnou z vlaku, nic jsem nerozmýšlel, ale Václav mi jako vždy předložil dvě varianty a já si jednu vybral. Co jsem si domů přinesl:

 • motor Volta X2204, 2200 KV
 • regulátor Hobbywing Skywalker-12AE
 • akumulátor Volta Li-Pol 2S 600 mAh 30C
 • serva HS-40
 • vrtuli GWS 6.0/3.0" a vrtuli GWS EP 7.0/3.5"

Během stavby jsem se na vše snažil dívat očima úplného začátečníka.

image

Aby se mi věci během sestavování modelu neztratily, držím věci v krabici s plastu, odkud si díly beru a zase je tam důsledně odkládám. Dříve jsem měl věci volně na stole a stačil neopatrný pohyb a hledal jsem díly pracně na zemi. V tom je dobré být opatrný, protože když třeba ztratíte jeden z čepů, který je dva milimetry veliký, náhradní ve stavebnici nenajdete a budete to muset pracně řešit. Postupným vývojem jsem se dopracoval k této krabici, kterou prodává Ikea jako pořadač příborů do šuplíku. Bílá narva je lepší než nějaká tmavá.

image

V krabici jsou díly vyříznuté z desky pěny EPP 10 mm, pytlík s drobnými díly (říká se tomu bižuterie), smrkový nosník a dvě uhlíková táhla. V krabici nenajdete žádný návod, pro ten si musíte na web výrobce a stáhnout si ho jako soubor pdf. Vše je vyrobeno precizně a odpovídá to vysokému standardu stavebnic RC Factory.

image

Návod je zde: CZ: 2093_1_Step_One_BACKYARD [PDF]

Kluci vyrobili i dva videonávody:

Já jsem stavěl podle Davida, ale tento videonávod neobsahuje popis montáže rádia, na ten je třeba se kouknout na videonávod od Honzy. Stavba je jednoduchá a při postupném pouštění videí a čtení obrázkového návodu a postupování podle nich to nejde zkazit. Spíš bude u někoho problém, že nebude mít doma potřebné vybavení. To se týká zejména pájení kabelů pohonu. Tam se hodí i drobná zkušenost. A možná to je i trochu bariéra pro ty, kteří říkají, že "elektrice nerozumí". Pokud ale pořídíte kompletní sadu, tam je kabeláž, jak jsem pochopil, připravená.

image

Instalace trubiček bovdenů, vyměření jejich délky a instalace táhla a koncovek na něj by mohla být ve videonávodech popsána podrobněji. Problém je, že když se uhlíkové táhlo nasune do této trubičky a nalepí se na oba jeho konce koncovky, nejde už nic dělat ani s délkou uhlíkového táhla, ale blbě se zkracuje i ta bílá trubička, když brání na nějakém konci pohybu táhla.

Já to dělal vůbec trochu jinak. V návodu je, že se serva zalepí do trupu a až potom se něco dělá s vysílůačem, páruje se přijímač. To se ale nevyzkouší serva a ani se nenastaví serva do neutrálu, aby se správně nasadila páka na výstupní hřídel serva.  Takže já si nejdříve spároval vysílač s přijímačem, na stole vyzkoušel, zda obě serva fungují a vyzkoušel jsem si i směr otáčení motoru (bez vrtule). Až potom jsem vybral vhodné páky z balení serv, páky nasadil a serva zalepil do trupu. Tady jsem si také uvědomil drobné bariéry běžné domácnosti, kde zřejmě nebude k mání pidišroubováček na pidišroubek serva.

Honza ukazuje nasazení vrtule na motor už během stavby a s vrtulí na modelu páruje vysílač, nastavuje výchylky. Lepší je vrtuli na motoru nemít. Snadno se stane při neopatrném zacházení, že se motor nečekaně roztočí a i malá vrtulka dovede nepříjemně zranit!

Videonávod neukazuje lepení koncovek, neukazuje jak se nezapatlat prstolepem, jak nepřilepit koncovku místo k táhlu ke svému prstu. Nepřilepil jsem se, ale rád bych se dozvěděl, jak tohle lepení dělat nějak elegantně. Smršťovací bužírku na táhle jsem zahříval sirkou (zapalovač došel) i přes varování, stačí ale držet plamen dál pod bužírkou (dva tři centimetry) a počkat si, až se bužírka zatáhne. image

Podvozek jsem neinstaloval, předpokládám létání na louce.

Narazil jsem při montáži motoru. Šroubky dodané s motorem nešly prostrčit dírkami v kříži motorového lože, lože jsem musel převrtat. Vrták 2.5 asi každý doma nwmá a musí se dávat pozor na špony, aby je magnety nezatáhly do motoru. Vzpomněl jsem si taky na své začátky, kdy mi nějaký šroubek při montování vypadl a zmizel někde neznámo kde. A jiný jsem neměl. Je dobré počítat s tím, že šroubek upadne a dělat to nad stolem a na stole mít něco, co zabrání šroubkům se odrazit.

Použil jsem vlastní rádio FrSky Q X7 a tak nehodnotím obtížnost rozchození rádia, které RC Factory dává v sadě s modelem, ani video, kde to Honza popisuje. Model jsem zkompletoval během krátkého ponocování, za normálních okolností by měly stačit dva večery a večer na seznámení se s vysílačem a jeho základním ovládání. Je to dobře vymyšlené.

image

Na motor jsem nasadil větší ze zakoupených vrtulí. Proč? Protože ta menší má menší díru než je osazení na unašeči motoru a v noci se mi už nechtělo vrtuli převrtávat! image


zpátky na: Step One │ dál na: Létání se Step One


přehled kapitol:

 1. Step One
 2. Stavba
 3. Létání se Step One
 4. Videa se Step One
 5. Step One FPV
 6. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Step One)