image

Létání se Step One

image zpět | dál image      index

Závody okolo pylonů!stálý odkaz / permalink

07.07.2022

Kluci mají prázdniny a tak chtějí chodit létat 8x denně. Nám dospělákům dá práci to tempo udržet! image V úterý to je na Step One. Abychom jen tak bezcílně nepoletovali, navrhuji závod. Závod kolem pylonů!

image

Myšlenka je jednoduchá. Najdeme si na louce dva stromy nebo alespoň dva balíky slámy, které budou tvořit pylony a poletíme určený počet kol na čas.

Domluvili jsme si louku, kde jsou balíky slámy. Když jsme se tam sešli, byly balíky pryč. Kluci už však měli náhradu ma jiné louce. Sloupy elektrického vedení! Abych uklidnil mravokárce, je to vedení, které už roky neslouží svému účelu. Dráty na sloupech jsou, ale vedou jen do půli louky a na druhém konci ve vesnici jsem je sám na našem domě stříhal. Pylony jsou to perfektní!

Místo měření času jsme domluvili hromadný start a pět kol, oblétávání trasy na tři sloupy. Nejdříve seznamovací let. Není to úplně easy, fouká ve směru trati cca 2 metry, proti větru a po větru to je s lehoučkým Step One na plný plyn divoká vlnovka. Hned v seznamovacím kole první havárie, jedno letadlo odpadá! image

Ostrý start, plný plyn, vedu, letím soustředěně, trim výškovky na doraz. Občas se mi rozfletruje křídlo, musím malinko ubrat. Soupeř mě stahuje, když si brknu v jedné otočce o dráty, jsem náhle druhý a už se nedokážu soustředit tak, abych ztrátu stáhl. Končím druhý. Druhý soutěžní let to je s koncentrací ještě horší, stačí neopatrně ubrat plyn a povolit výškovce a jsem hned skoro o celé kolo zpět. Při třetím letu si zase brnknu o dráty a letadlo přestane pořádně letět, soupeř ale končí ještě dříve, zaříznul se křídlem do drátů. Já s s podélně prasklým listem vrtule dolétávám pět povinných kol. image

image

foto: Pavel Chroust Votický

Příště s náhradními vrtulemi a lepidlem! A nesmí být člověk přizdisráč! image

image zpět | dál image      index


zpátky na: Stavba │ dál: Videa se Step One


přehled kapitol:

  1. Step One
  2. Stavba
  3. Létání se Step One
  4. Videa se Step One
  5. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Step One)