image

Kabina stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Vybavení kabiny není součástí stavebnice

Sedačka

Sedačka je umístěna v kabině nezvykle dopředu. Na výkresu je to dobře patrné:

image

Existuje poměrně dost fotografií přední části kabiny, ale skoro žádná nezobrazuje opěradlo sedačky. Na následujícím snímku je alespoň vidět, jak vypadá kabina za pilotem.

image

Palubní deska

Firma Propagteam vyrábí makety jednotlivých přístrojů i celých palubních desek v měřítku 1:4 a 1:3. V její nabídce jsem našel i přístrojový panel pro Luňáka.

image

Panel je však o něco menší. Luňák je v měřítku 1:3.6 a panel z Propagteamu 1:4. Podle mě to nebude poznat.

Panel se snad dá koupit u Pecky v Praze. Když ne, Propagteam má zásilkovou službu. Na jejich stánku jsem, viděl i makety přezek padákového postroje.

Pilot stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Pilot v měřítku 1:3.7 je už pořádný "kousek".
 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
20.12.2003

Článek byl z webu stažen

Jak jsem to řešil já

Interiér kabiny stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

26.02.2004

26.02.2004
01.11.2004
26.12.2004
28.12.2004
28.12.2004

Palubní deska stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.11.2003

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
22.11.2003

Palubní desku vyrábím ze stavebnice Propagteamu. Dnes jsem si ji vyzvedl u Pecků

Krabička váží víc než její obsah. Vevnitř jsou "zasklené" budíky, k nim rámečky, plastová destička a dvě nálepky. A návod.

image

Sestavení palubní desky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
03.12.2003

Sestavení palubní desky trvá asi hodinu.

image

Po otevření igelitového sáčku zjišťuji, že asi chybí páka vypínání vlečného lana. Ale ta půjde vyrobit asi jednoduše. Vrtá mi jen hlavou, z čeho vyrobím kouli na jejím konci.

První, co je třeba, je vyříznutí tvaru palubní desky s přiložené destičky. Vystříhl jsem papírovou šablonu přímo z přiloženého výkresu, který je v měřítku 1:1, přiložil na destičku a obtáhl jsem ji měkkou tužkou. Tvar jsem vyřízl na elektrické rámové pile. Okraj zabrousil smirkem na prkýnku.

Měl jsem strach z velkých otvorů pro "budíky". Ale doporučeným vrtákem "sukovníkem" to šlo dobře. Jen jedna díra mi nevyšla, ale ujel jsem jen asi o půl milimetru a to není pod rámečkem přístroje vidět.

Deska, ze které se palubka vyřezává je z jedné strany chráněná folií. I tak se musí při práci opatrně, aby se lícová strana neotlačila nebo nepoškrábala. Je to spíš taková kitařina.

V návodu je nepříjemná chyba. Nesedí katalogová čísla přístrojů dodaných a katalogová čísla uvedená u popisu osazení palubní desky. Kdo neví, který z přístrojů je variometr a který ze dvou variometrů je jemný bude mít problém. Já se koukl do dostupných podkladů. na fotce dobové palubní desky je vario jen jedno, ale v popisu je, že jemné vario do +-5 m/s je nahoře a druhé vario do +-15 m/s. Problém je, že ve stavebnici má jedno vario stupnici do +-30 m/s a druhé do +- 15 m/s. To první je podle mě jemné, protože stupnice do 10m/s je více roztažená.

U výrobku bratru za čvrt tisícovky a pěti a půl dílech takové chyby docela mrzí. Ale jinak to vypadá opravdu jako budíky z letadla :-)

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
20.12.2003

Stále jsem se chystal, že napíšu do Propagteamu, až mi sám od sebe napsal z Propagteamu pan Klímek.

Pilot stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

11.10.2003

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
26.12.2003

Chci si zkusit vyrobit pilota sám. Začínám hlavou a dělám ji z vosku.

image image

Nechal jsem si doma oměřit svoji hlavu. Udělal jsem jednoduchý výkres hlavy a jako podklad jsem si vložil pod výkres fotku obličeje. Podle tohoto plánku "sochám".

Prvním problémem byl vosk. Nakonec se jako nejlevnější a nejrychlejší řešení ukázala koupě co největší a co nejobyčejnější svíčky v místním zahradnictví. Koupil jsem krychlovou svíčku, ze které jsem hranatý polotovar musel pracně řezat pilkou. Příště bych si vybral válcovou svíčku příslušného průměru.

Nabrousil jsem si dláta a hlavu nahrubo opracoval. V této fázi se jako největší problém ukázala nehomogenita svíčky. Ve vosku jsou praskliny. Jemnější opracování jsem zkusil smirkem, ale ten se prakticky okamžitě zanese. Zkusím ho čistit horkovzdušnou pistolí.

První fázi mé umělecké tvorby stručně zhodnotil můj syn: "Je lepší když tam bude sedět tenhle humanoid, než kdyby tam (v kabině) nic nebylo."

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
09.01.2004

Koukal jsem taky, zda jsou jiné alternativy, z čeho hlavu sochat.

Druchema stále vyrábí Modurit. Jen se nyní jmenuje Modelit. Modelit je za normální teploty tvarovatelný. Vytvrzuje se pomocí vroucí vody. Vyrábí se v bílé barvě. Dodává se v papírových krabičkách o obsahu 0,5 kg nebo 2 kg.

Dají se koupit i modelovací dvousložkové pryskyřice, ale je to poměrně drahý špás.

 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
01.02.2004

Stanislav Šimeček má zajímavou metodu, jak vyrobit obličej. Viz Výroba pilota podle Stanislava Šimečky