image

Laminační pryskyřice stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.09.2012

Prodávají se různé druhy pryskyřic, s různými vlastnostmi, určené k různým účelům. Levnější polyesterové, dražší epoxidové. Existují ještě pryskyřice vinylesterové a fenolové, ale ty se v modelářské praxi nepoužívají.

Doporučuji používat pryskyřice epoxidové. Díly vyrobené laminováním s polyesterovou pryskyřicí mají jednu podstatnou nevýhodu. Špatně se spravují. Další vrstvy kladené při opravách na již vytvrzenou pryskyřici velice špatně chytají, rozbité díly se špatně lepí.

Některé pryskyřice se vytvrzují za běžné pokojové teploty, jiné je třeba při vytvrzování ohřívat, aby dosáhly požadovaných vlastností. Pryskyřice mají také různé mechanické vlastnosti: některé jsou hlavně pevné, jiné preferují stabilitu rozměrů, jiné zase tvrdý povrch, jiné odolnost vyšším teplotám atp. Je tedy dobré používat na různé účely k tomu určené pryskyřice.

Pryskyřice jsou různě tekuté. Husté se používají na lepení a na laminování se nehodí. Pořiďte si laminační pryskyřici. Laminační pryskyřice jsou řídké, tkanina se jimi dobře prosytí. Důsledkem je použití menšího množství pryskyřice, díl tak vyjde lehčí a pevnější.

Běžně se používají pryskyřice:

L285
Letoxit PR102

Jednu nebo druhou byste měli sehnat v zavedené modelářské prodejně.

K jedné pryskyřici nabízí výrobce zpravidla více tvrdidel. Při použití různých tvrdidel docílíte například různé doby zpracovatelnosti.


zpátky na: Laminování │ dál: Skladování


přehled kapitol:

 1. Kompozity
 2. Materiály vláken
 3. Formy výztuže
 4. Laminování
 5. Pryskyřice
 6. Skladování
 7. Laminování - základy
 8. Výrobci a prodejci
 9. Laminování a zdravotní rizika
 10. Návody pro práci s kompozity na internetu
 11. Polotovary

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Technologie | Materiály | Kompozity)