KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Co dělám? - Vzduch


publikováno:01.01.2011, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Moje záliby, co dělám, ..., na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=codelam

Stav ovzduší v Teplicích připomínal valnou část týdne mezi Vánocemi a Novým rokem doby před třiceti a více lety, kdy jsme se týdny dusili pod pokličkou inverze. Jako by se ty doby vrátily, dny bez slunce, s hustými mlhami a se vzduchem jako kdybychom byli u ústí komína kamen se špatně hořícím uhlím.

Donutilo mě to vrátit na stránky mého webu přehled o stavu ovzduší - viz Znečištění ovzduší. Doplnil jsem skok na tyto tabulky i pod ikonku rychlého skoku na zdroje informací o počasí image na hlavní stránce vpravo nahoře. Ta vede na stránku Přímé odkazy.

Stav ovzduší a vzpomínání na ta léta minulá se samozřejmě staly i námětem hovorů při setkáních během svátků. Člověk to skoro zapomněl nebo to dnes už je jen taková zajímavost. Ale tehdá to opravdu byl třeba celý měsíc, kdy bylo celý den šero, mlha a smrad.

Někdy ty mlhy byly tak silné, že musel jít člověk před autobusem, před autem a třeba i před sanitkou spěchající za pacientem! Ty týdny bez slunce se na nás samozřejmě podepisovaly psychicky. Co to dělalo s našimi plícemi se člověk může jen dohadovat. Jaký to byl humus jsme mohli odhadovat jen tehdy, když se nám na horách podařilo dostat deset dvacet metrů nad inverzi, vidět několik hodin sluníčko a dýchat normální vzduch. Když jsme potom sjížděli horskými serpentinami dolů a cítili co musíme dýchat, bylo to opravdu hrozné. A hlavně ta beznaděj, zda to bude ještě týden nebo dva!

Dnes se konečně sluníčko na chvilku ukázalo, hodnoty škodlivin sjely trochu dolů, tak snad to bude lepší.


http://www.kolmanl.info