image

Filmování létání s modely svépomocí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.03.2019

Ne vždy je při létání s modely někdo k ruce, kdo by vzal do ruky kameru a dění natočil. Jak si létání natočit svépomocí, jak to udělat když nejsou volné ruce?

Kamera v kapse stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.03.2019

Když člověk nechce nebo nemůže někam sebou vléct spolu s modelářských vybavením ještě filmařské náčiní, velkou kameru nebo foťák, stativ, potřebuje něco, co může mít v kapse, co si vezme s sebou na létání a co v případě potřeby jednoduše připraví a čím zachytí svoje létání.

Nabízí se malá akční kamerka, která se vejde do kapsy bundy nebo přihrádky baťůžku.

image

Do kapsy nebo baťůžku se vejde i malý deseticentimetrový stativek.

image

Problém tohoto vybavení je, že při létání na louce a použití malinkého stativu je kamera v nepřirozené pozici u země. Zase to díky širokému objektivu přibližuje pohled pilota na oblohu nad ním na model nebo modely letící v prostoru. Široký záběr takové kamery umožňuje zachytit poměrně veliký prostor, kde model letí, je poměrně snadné udržet model v záběru.

Zkusil jsem si to, když jsem šel s házedlem na louku. To je místo, kde nejde využít umístění kamery třeba na větev stromu. Při létání jsem se pohyboval v záběru kamery, zkusil jsem stát blíž i dál od kamery, při přistávání jsem zkusil přiblížení přes kameru. Ještě jsem chtěl zkusit jiné zamíření kamery, ale přišli mi diváci, kteří moje pokusy trochu narušili.

Při tomto létání není moc podstatné zachycení zvukové kulisy a třeba můj hovor s diváky je na záznamu na hranici srozumitelnosti. Kdyby foukalo, byl by zvuk úplně ztracený. Při létání s motorákem by motor slyšet byl, ale použitelnost zvukové stopy by byla na hraně. Zvuk na louce, zpěv ptáků, bzučení hmyzu lze našvindlovat tak, že se kamera nechá běžet nějakou dobu schovaná v závětří, stačí vlastní tělo. Tento kousek zvukového záznamu jde potom vložit do videa.

Pokud to kamera umožňuje, je dobré nastavit plošší méně kontrastní profil záznamu obrazu. Kamera namířená na oblohu by jinak udělala z lidí na zemi černé siluety, je to příliš kontrastní scéna. Při střihu si potom upravíte jas, kontrast a úroveň černé.

Vyzkoušel jsem takto filmovat s různými kamerami a můj závěr je, že 4K kamera je velkou výhodou. Není podmínkou, ale bez ní jsou záběry, kdy je model dále od kamery, skoro nepoužitelné. Model se při filmování HD kamerou díky malému rozlišení kamery a malému datovému toku - velké kompresi v záběru ztrácí. Záznam ze 4K kamery zachytí dobře i model, který je v záběru malým křížkem.

Výhodou 4K kamery je také možnost udělat ve střižně výřez záběru, našvindlovat, jako kdyby měla kamera zoom. Ve filmečku výše jsem této možnosti využil. Záznam snese zvětšení až 200%!

Zkušenost kterou jsem pokusy získal je taky to, že není 4K kamera jako 4K kamera. Někteří výrobci švindlují a kamera sice ukládá video ve formátu 4K, ale její snímač a optika stačí jen na záznam v HD kvalitě. Kamera také musí umět záznam s dostatečně vysokým datovým tokem.


zpátky na: Letecký modelář filmařem │ dál na: Kamera na hlavě


přehled kapitol:

  1. Letecký modelář filmařem
  2. Filmování létání s modely svépomocí
  3. Kamera na hlavě
  4. Vybavení

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)