Číčov
směr větru, popis místa, omezení, kudy, parkování, místo startu, letový prostor, hustota provozu, vyprávění z létání, fotografie,
Oblast / Region
Česká republika, Severní Čechy
Směry větru
Všechny směry. Nejlepší na jihozápad a severovýchod. Dobře i na východ. Pro směry větru 225 - 315 je létání s velkými modely obtížné, protože svah je z tohoto směru úzký.
Popis
Osamělý holý protáhlý kopec na půli cesty mezi Bílinou a Ranou (křižovatka silnic Bílina - Louny (silnice č.257) a Most - Lovosice (silnice č.15)).
Kopec se jmenuje Číčov, ale léta mu říkáme Kozly podle obce na hlavní silnici. Nejblíže je vesnice Hořenec. Jeví se ze všech silnic jako špice, ale na vrcholu je dobře stopadesátimetrová promenáda ve směru přibližně severozápad - jihovýchod.
Nejblíže kopci je na mapě obec Hořenec (východně od kopce). Vrchol je 476.1 m n.m. Převýšení oproti silnici cca 80 m strmého svahu. Z jihu je svah povlovnější.
Nahoře je dostatek prostoru pro vybudování zázemí i pro usazení členů rodiny. Malé děti si tu mohou bezpečně hrát. Je odtud nádherný výhled všemi směry. Přehlédnete odtud pás Krušných hor, malebnou krajinu Středohoří a okolí řeky Ohře.
nadmořská výška [m n.m.] | 476 |
převýšení vůči okolnímu terénu [m] | 70 |
pozice | 50° 27' 40.01'' N 13° 48' 4.56'' E |
Kudy
Od Loun
Odbočit doprava ze silnice 28 na silnici 15 směr Třebenice, Libochovice.Vyjet do nejvyššího bodu silnice.
Od Bíliny
Odbočit doleva ze silnice 257 na silnici 15 směr Třebenice, Libochovice.Vyjet do nejvyššího bodu silnice.
Parkování
[P1] - hned u odbočky z hlavní do Hořence jsou na okraji pole dobře viditelná holá místa. V posledních letech vyšlapávají lidé cestu obilím napříč polem, pěšina je dobře viditelná - označeno [1]. Dříve jsme chodili po mezi mezi pozemky - označeno [2].
Druhé místo pro jedno dvě auta je na kraji hlavní silnice na vrcholu stoupání, je tam dobře patrná mez mezi pozemky - označeno [P2]. Cesta [3] je jen pro zdatné jedince.
Místo startu
Od paty kopce až nahoru. Vzhledem ke strmosti kopce je to nejlepší nahoře.
Letový prostor
Od paty kopce až nahoru. Při příznivém větru lze létat opravdu hluboko pod sebou (až 50 m).
Hustota provozu
Prakticky nulová. Poměrně dost lidí zastaví a vydá se na kopec jen tak rozhlédnout.
Omezení
Území je přírodní rezervací.
Omezte proto svůj pohyb mimo cestu na vrchol a po hřebeni.
Okolo kopce je pole soukromého zemědělce.
Pohybujte se jen po mezích mezi poli.
Foto
Takto to vypadá zespodu:
a takhle, když už ten šílený výstup máte za sebou:
Pro nás trochu nezvyklý pohled na Kozly po ránu:
Na tomto snímku jsou dobře patrné řady mraků jdoucí proti kopci. Přes léto se pod nimi často tvoří termika a dá se zaletět opravdu daleko dopředu před kopec.
Pata kopce je schovaná cca 50 pode mnou. Předpolí od paty kopce klesá ještě o dalších 70 m.
Na tomto snímku je dobře patrné, jak se dá dobře létat hluboko pod sebou a potom bez problémů vystoupat zpět.
Zde najdete povídání a fotografie z létání v tomto terénu.
Vylétat baterku
Z minulého létání na svahu mi zůstala v letadle prakticky plně nabitá baterka. Domů jsem dnes dorazil pozdě až kolem páté hodiny, to je ještě čas si skočit s letadlem a baterku vylétat.
Jel jsem na výsypku s tím, že si zablbnu a pojedu domů. Známí z Prahy hlásili sluníčko, u nás je ale celý den zataženo a pošmourno, ale úplné bezvětří a to dávalo šanci doladit polohy klapek v různých konfiguracích, aby letadlo létalo rovně. Takové další zalétávání.
Na úvod jsem nastoupal do 150 metrů, nasadil jsem na přímý let a sledoval jsem, zda to letí rovně. A ozvalo se píp, píp, píp, vario začalo trochu pípat, tak jsem zkusil kroužit. A nastoupal jsem několik metrů. Tak jsem začal zkoumat oblohu a postupně jsem vytočil 230 metrů. Mohl bych tak létat hodinu, ale chtěl jsem si zablbnout a vyzkoušet ty klapky. A taky mi začínalo být zima. I v tom bezvětří na mě začalo působit osm stupňů okolo mě. Kde se ty stoupáčky pod tou zataženou oblohou braly nevím. Ale byly slaboučké, z telemetrie jsem se doma dopočítal, že nejsilnější byl 0.3 m/s.
Tím prvním nastoupáním jsem vyčerpal jen 400 mAh a měl bych vylétat minimálně 2000 mAh. Cestou z výšky jsem si zkusil přemety, výkruty a let na zádech. Na zádech jsem s Lentusem letěl poprvé, vyzkoušel jsem si na zádech přímý let i zatáčky a jsem příjemně překvapen, že i při tom vzepětí to letí pěkně. Výkrut letadlo dost brzdí.
U země si zkouším ty klapky. Polohy termika, rychlost, přistání a do toho butterfly. U butterfly šla pravá klapka při plné výchylce o něco více dolů a letadlo se pomalu klonilo na stranu. Při tom zkoušení jsem taky nasadil na skluz a napodruhé jsem letěl ve zvoleném směru. Je to pěkně slyšet, když to letí bokem.
Po přistání mi došlo, jak mě studí ruce. Příště už budu mít sebou kulicha!