image

VFR létání ve Flight Simulator 2020 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.06.2022

Létání ve Flight Simulátoru s pohledem na zem - takzvané VFR létání, tedy létání, kdy se pilot orientuje srovnáváním mapy s tím, co vidí z kabiny, vyžaduje, aby se ta krajina Flight Simulátoru podobala té v reálu. Poslední verze Flight Simulator 2020 je v podání krajiny velmi reálná.

Když poletíte v šesti stech až tisíci metrech, rozeznáte jasně jednotlivé vrcholy známých kopců, rozeznáte siluetu krajiny, rozeznáte siluety měst a vesnic, rozeznáte řeky. Ale co vám bude chybět, jsou některé detaily. Ty detaily v krajině jsou, ale vypadají úplně jinak! Příkladem je třeba vodojem, který stojí na kopci nad Teplicemi, nebo komíny sklárny v Teplicích, nebo komíny teplárny Trmice. Komíny teplárny Trmice jsou ve scenérii černé komíny o stálém průměru, v reálu vypadají úplně jinak. Komíny sklárny v Teplicích ve scenérii chybí úplně. Vodojem nad Teplicemi, známý také jako "řadící páka socialismu", vypadá jako zvláštní kulatá budova s množstvím oken a se vzhledem vodojemu nemá tato budova vůbec nic společného. Tak jsem se zamyslel, jestli by nestálo za to, zkusit si vyrobit do scenerie něco vlastního.

image

Už jsem to kdysi dělal v programu 3DS Max. Ten lze použít i dnes, ale drží ho teď v rukách Adobe a není pro mě dostupný. Když jsem pátral, čím převážně nadšenci vytváří své scenerie, vyšel mi z toho program Blender. Tím nevládnu, ale při hledání jsem narazil třeba na ukázku, kde maník vytvořil geometrii v programu Google SketchUp, do Blenderu objekty exportoval, v Blenderu provedl drobné úpravy a exportním plug-inem je dostal do Flight Simulatoru. A to já tedy mohu udělat stejně, jen místo SketchUp použiju Fusion 360!

Fusion 360 -> Blender -> Flight Simulator SDK -> Flight Simulator 2020. Největší ořech byl ten Blender, to je maso! image Ale po večeru bádání jsem "prostřelil" workflow - vyrobil jsem vodojem ve Fusion 360 jen v hrubém nástřelu, vyexportoval do Blenderu, z Blenderu vyexportoval do projektu Flight Simulator SDK, zde zbildil projekt a hle - vodojem je ve scenerii! image. (viz video výše)

Teď už jen naučit se ten Blender! image


zpátky na: Flight Simulator 2020 v roce 2022 │ dál: Mapy ve Flight Simulator 2020


přehled kapitol:

 1. Flight Simulator 2020
 2. Klávesové zkratky
 3. PMDG Boeing 737 pro Flight Simulator 2020
 4. Flight Simulator 2020 v roce 2022
 5. VFR létání ve Flight Simulator 2020
 6. Mapy ve Flight Simulator 2020
 7. Větroně pro Flight Simulator 2020
 8. Avionika
 9. Naučím se Blender!
 10. Co je nového ve Flight Simulator 2020
 11. Flight Simulator 2020 - Tipy
 12. Flight Simulator 2020 - Zdroje

(zveřejněno v rubrice Virtuální létání | Microsoft Flight Simulator | Microsoft Flight Simulator 2020)