image

Listování vybavením dílny

image předchozí heslodalší hesloimage

Acetonstálý odkaz / permalink

19.04.2018

image

obchodní název: Aceton, Dimethylketon
skupina: ředidlo
popis: Čiré silně zapáchající snadno se odpařující ředidlo.
použití: Velmi účinné rozpouštědlo rozpouštějící barvy, nezatuhlá lepidla, epoxidy, polyestery. Odmašťovadlo.
skladovatelnost: Prakticky neomezená.
výrobce: Druchema
balení: 0.5 l, plechovka
Ukázky použití

Čištění nářadí po lepení nebo laminování, odmašťování povrchů před nalepováním fólií.

Častou chybou je, že si modelář místo acetonu v nepozornosti koupí "acetonové ředidlo". To je jiná chemikálie a nefunguje to pro účely, proč si modelář pořizuje aceton do dílny, tedy pro čištění a odmašťování.

Aceton je hodně těkavá látka, rychle se odpařuje a je velmi intenzivně cítit. Jeho použití v bytě je problematické. I při větrání se zápach dokáže rozšířit po celém bytě. Používané hadry jsou dlouho cítit.

Brousítkastálý odkaz / permalink

15.03.2018

Při stavbě modelu je třeba brousit smirkovým papírem. Broušení papírem drženým v ruce nevede k dobrým výsledkům, nerovnosti se broušením zvětšují, zvláště když se brousí díly slepené z materiálů různé pevnosti. Proto se brusný papír připevňuje na držáky, které lze koupit a které už mají i mechanismus na upevnění brusného papíru, nebo se brusný papír lepí na prkýnka. Říká se jim "brusné špalky", "brousítka".

image

Smirkový papír může být nalepen nejen na dřevěném prkénku, ale třeba na kusu tvrdého polystyrénu. Smirkový papír upevňuji na prkýnka oboustrannou lepící páskou. Snadno se brousítko vytvoří, snadno se opotřebený papír s prkýnka sundá.

image

image

image

Brousítka mohou být různých rozměrů! Menší na broušení drobných dílů, dlouhá, aby šlo třeba brousit přes několik žeber křídla. Mohou být také různě příhodně tvarovaná.

image

Dřevěné brusné špalky nejsou vhodné pro broušení za mokra.

Elektrická lupenková pilastálý odkaz / permalink

03.05.2018

Říká se jí také "dekupírka". Je to stroj, který nahrazuje lupenkovou pilku.

image

Pily používají podobné pilové listy jako ruční lupenkové pilky, listy jsou delší a jsou většinou na koncích vybaveny čepy, za které se listy do stroje upínají. Stroje mají ofukování pilin z řezu, stolek se dá naklopit. Pilky zvládnou proříznout silnější překližku, přeříznou i hranolek dřeva třeba 20 x 20.

Pily se vyrábějí v různém provedení, doporučuji vybírat buď podle referencí majitelů nebo vybírat podle robustnosti. Stolek z tenkého plechu a nápadně lehká celková konstrukce často znamená horší funkci stroje.

Kyanoakrylátové lepidlo střednístálý odkaz / permalink

21.04.2018

skupina: lepidlo
kyanoakrylátové
popis: Sekundové kyanoarylátové lepidlo (tzv. "prstolep").
použití: lepení a opravy modelů - EPP, dřevo, epoxidové lamináty
skladovatelnost: po otevření cca 1 rok
výrobce: HVP modell
balení: 20g, plastová lahvička
Kde se dá koupit

prodejci: modelářské prodejny
nejnižší cena: 80 Kč,

Ukázky použití

EasyStar
Cularis

Dlouho jsem se potýkal s problémem, kdy mi lepidlo nejdříve zatuhlo v nástavci a posléze i v lahvičce mnohem dříve, než jsem ho dokázal vypotřebovat. Před každým použitím venku při létání jsem ho musel propichovat uhlíkovou tyčkou. Potom jsem zkusil radu, před uzavřením lahvičky profouknout nástavec vzduchem zmáčknutím a uvolněním lahvičky před jejím uzavřením. Od té doby mi nástavec nezasychá.

image předchozí heslodalší hesloimage


přehled kapitol:

  1. Vybavení dílny
  2. První nářadí
  3. Skladování
  4. Váhy
  5. Vysavač