První motorový model
V kostce
pro začátek jednoduchý cvičný modelvlastnosti modelu by měly odpovídat vašim schopnostem
začněte létat s někým zkušeným
Před pokusy o lety s motorákem vám vřele doporučuji naučit se létat s bezmotorovým modelem.
Pokud jste dospěli k rozhodnutí, zkusit si let s motorákem, měli byste si vybrat model, u něhož budou letové vlastnosti odpovídat schopnostem začátečníka.
Pro začátek je třeba pořídit "hodný" model, který bude létat stabilně, bude se s ním snadno startovat a přistávat.
Tomuto zadání odpovídá hornoplošník rozpětí 1400 - 1800 mm s příďovým podvozkem na motor 3.5 - 6.5 ccm. Jako prototyp takového modelu se mi vybavuje model Taxi od Graupnera, kterých si z 80.let pamatuji ze svého okolí několik. Takováto velikost modelu je kompromisem mezi náklady na pořízení modelu a letovými vlastnostmi (větší je lepší, ale také dražší).
Příkladem ze současné produkce je Danny od Svoru:
Jako ideální se jeví větší model jako je třeba Trainer 60. Nabízí ho například RC dráha. Model s motorem je sice dražší než malé modely, ale pilotovi to vynahradí příjemnějšími letovými vlastnostmi a lepší čitelností ve vzduchu. Větší prostě létá lépe.
Osobně jsem měl možnost vyzkoušet si cvičného motoráčka Sonic. To je typický případ levného a dobrého modelu. Nízká cena láká začátečníky a bývá začátečníkům kvůli nízké ceně také nabízen jako první model. Je to však model spíše pro modeláře, který už něco umí. Ostatně tak ho má ve své nabídce uveden prodejce RC dráha. Chválím!
Vlastnosti motorového modelu
Jaký by tedy měl být první motorový model pro začátečníka?
- hornoplošník
- velikost 1.2 m rozpětí a větší
- motor 3.5 a větší
- příďový podvozek
Poznámka: Motory 2.5 ccm a menší nejsou pro začátečníky vhodné. Hůř se nahazují, hůř se ladí. Pro začátečníka přináší malý motor příliš mnoho starostí.
Konečně se taky objevil pořádný školní model od Reichard modelsport poháněný elektromotorem: