image
<

Létání s Twin Starem

image novějšíindexstaršíimage

Insta360 GO 2 na Twin Starovistálý odkaz / permalink

10.07.2021

Další na řadu přišel Twin Star, kamera Insta360 GO 2 opět na ocas. V tomto případě jsem ani nedovažoval, těžiště se posunulo dozadu v rámci tolerance.

image

Twin Star je větší letadlo:

 • rozpětí: 1.42 m
 • vzletová hmotnost: 1.34 kg (aku Li-Pol 3S 2200 mAh, včetně FPV vybavení)

Kamera s držákem o váze 30 g jsou slabá 2 % přírůstku hmotnosti, zanedbatelná věc. Aerodynamicky to je taky bezvýznamné. Letadlo to uveze a nebude to ani poznat.

Výsledek zde:

A jinak zpracované zde:

Jde o technická videa, jde jen o test kamery. Ono taky nebylo moc vhodné počasí. Čekal jsem kvůli větru až do večera, startoval jsem až v osm, ale vítr pořád fučel jako blázen. U země to bylo 6 m/s a do sta metrů hrozná mechanická turbulence. Na nějaké létání mezi stromy u země nebylo ani pomyšlení. Čekáním na slabší vítr jsem přišel o nádhernou světelnou scenerii, která se naskytla kolem šesté, kdy byly nad horami tři vrstvy mraků prosvícené podvečerním sluncem. Ale alespoň je vidět, jak kamera stabilizuje. image

V režimu FPV padá horizont doleva. Vidět to je v čase 1:50, 1:55, 2:30 (první video), v režimu s fixním horizontem (druhé video) je horizont perfektní. Naladění rychlosti sledování náklonů letadla, rychlosti změny expozice při změně světelných podmínek se mi zdá ideální. Dobře se expoziční automatika vyrovnává i s vyrovnáním bílé. Pro kameru je to těžká scéna, protože velké letadlo s množstvím červeného povrchu a "svítící" bílou kamery většinou zmate, Insta si s tím poradila dobře. S podáním barev, detailů, zpracováním rychle se měnících scén, ostrostí jsem spokojený. Kamera má dostatečně vysoký datový tok i rozlišení optiky a produkuje obrázek, který nemám problém střihnout vedle záběrů z velké kamery.

Fixní horizont se mi jeví vhopdný pro klidný let nad krajinou - cruising, FPV mód stabilizace pro akčnější létání.

Když jsem létal kameru na StepOne, měl jsem nastavenou délku záběru na 5 minut. V nastavení kamery se volí, jak dlouhý záběr má kamnera točit. Stačí ji jen zapnout a ona se po nastavené době sama vypne. Nebo ji zastavíte dříve sami. U Twin Stara jsem nastavil 30 minut a dostalo se mi varování, že hrozí přehřátí kamery. Ony všechny kamery zpracovávající záznam ve vyšším rozlišení než je HD dost topí a u takto malé kamery je problém teplo vyzářit. Je proto dobré zajistit chlazení kamery proudem vzduchu, neoblepit ji úplně lepící páskou nebo ji neschovat celou do nějakého bytelného držáku.

image novějšíindexstaršíimage


zpátky na: GoPro MAX na centroplánu │ dál: Údržba


přehled kapitol:

 1. Twin Star
 2. Zadání
 3. Stavba
 4. Křídlo
 5. FPV
 6. Oživení flight controlleru
 7. Zálet
 8. Povrchová úprava
 9. Li-Ion
 10. Twin Star jako nosič GoPro MAX
 11. GoPro MAX na centroplánu
 12. Létání s Twin Starem
 13. Údržba
 14. Nastavení
 15. Nastavení INAV
 16. Parametry

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | S čím létám | Twin Star)