Technologické postupy
Když něco zkonstruuji, musím to také nějak vyrobit. O tom pojednává technologie. A zde jsou popsáne jednotlivé pracovní postupy.
Když něco zkonstruuji, musím to také nějak vyrobit. O tom pojednává technologie. A zde jsou popsáne jednotlivé pracovní postupy.
Obecně platí, že čím je konstrukce jednodušší (rozuměj čím má méně dílů), tím je kvalita a provedení lepených spojů důležitější. Příklad: pokud se odlepí kus balzového potahu konstrukčního křídla (s náběžkou, odtokovkou, žebry, nosníky atd.), nezpůsobí tato porucha okamžitou destrukci křídla. Pokud povolí lepidlo ve spoji křídel jednoduchého házedla (křídla tvořeného prkénkem balzy), dojde k destrukci celého křídla.
Paradoxně je tedy z hlediska lepení těžší postavit jednoduchý stínový model než radiáka. Uvědomme si, že malý model je vystaven mnohem větším zatížením (prudký hod), je více ohrožen při přepravě atp. Kvalitně provedený lepený spoj je mnohdy pevnější, než lepený materiál. Je však třeba dodržet některé zásady.
Laminování je postup, kdy prosycováním tkaniny pojivem vzniká kompozitní díl. Tkaninou je zpravidla skelná tkanina a pojivem epoxidová pryskyřice. Pryskyřice se před zpracováním musí smíchat s tvrdidlem. Po vytvrzení pojiva vznikne díl, kombinující vlastnosti obou materiálů - kompozit.
Povrchová úprava jednotlivých dílů modelu je podstatnou součástí stavby modelu. Mnohdy nejnáročnější. Každý, kdo někdy stavěl model ví, jak stavba kostry krásně postupuje dopředu, model roste před očima. Pak dojde na povrchovou úpravu. Uplyne plno hodin, ale stále něco chybí. Stále se čeká se, až něco zaschne a každý spěch je potom na modelu vidět.
Povrchová úprava má několik funkcí: