Opatření pro zajištění bezpečnosti
Spolehlivost určuje spolehlivost nejslabšího článku řetězce.
Spolehlivost snižují neodborné zásahy.
Čím jednodušší instalace, tím méně možností poruchy.
Bezporuchový chod rádia je možné zajistit volbou vhodné koncepce instalace rádia a jeho údržbou.
Různé koncepce instalace rádia
Instalaci rádia lze provést mnoha různými způsoby. Každý způsob je vhodný pro nějaký konkrétní případ. Různé způsoby instalace jsou různě odolné poruchám.
Klasická instalace rádia
Klasická (nejčastější) instalace rádia je popsána v manuálu rádia. Tvoří ji akumulátor připojený přes mechanický vypínač k přijímači a serva připojená konektory do přijímače. Serva jsou napájena z přijímače.
více ...
Fail safe
Při létání může nastat situace, kdy se model vymkne kontrole pilota. Dříve byl častou příčinou vysílač kolegy modeláře zapnutý na stejném kanálu. To dnes už prakticky nehrozí, ale hrozí vylétnutí modelu z dosahu vysílače, porucha vysílače, jiné rušení. V té chvíli se ve vzduchu pohybuje model naprosto nevypočitatelně a čím je model větší nebo rychlejší, tím je větší nebezpečí, že způsobí ve svém okolí nějakou škodu.
Některé přijímače jsou vybaveny funkcí fail safe. Přijímač vyhodnocuje přicházející signál a pokud po stanovenou dobu nedostane od vysílače správný signál (třeba 2 vteřiny), nastaví serva do předem stanovených poloh.
Nad tím, jak mají být serva v takovém případě nastavena se vedou spory. Někdo preferuje záchranu modelu, někdo preferuje bezpečnost okolí.
Já osobně preferuji bezpečnost. Nastavení by mělo být takové, aby se snížila rychlost letu a aby model dopadl na zem v blízkosti místa poruchy.
Je lepší model poškodit, než aby celý ulétl nebo aby někomu napáchal nějaké škody nebo nedej bože někoho zranil.
Samozřejmostí je zhasnutí motoru. Pokud je model vybaven brzícími klapkami nebo vztlaky tak nastavení konfigurace pro brzdění. Model by měl být uveden do klesavé zatáčky.
Viz také Zajištění funkce při poruše.