image

Jak hledat nové svahy stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.4.2021

A jak se nové terény pro svahové létání hledají?

image

Kozí chrbát

Není to úplně jednoduché ani v kopcovité krajině jako je u nás v blízkosti pohraničních hor a ještě těžší v rovinatých nebo jen mírně zvlněných krajích.

Mnohé kopce vypadají z auta ze silnice dobře. Ale když se na ně vyškrábete, tak zjistíte, že mají nějakou chybu. Pamatuji si zklamání, třeba jak je mnoho kopců znehodnoceno elektrickým vedením. Podobně v Alpách vidíte z dálky nahoře na kopci krásnou louku, když tam dorazíte, vidíte kamenitý terén. Typicky sjezdovky.

Problém jsou táhlé oblé kopce, kde je na loukách na hřebeni silná turbulence, problém jsou stromy porostlá úbočí, problém jsou chráněná území, problém jsou oplocené pozemky v místech, kam hrozí přistání, když vítr poleví.

Při výběru svahu hraje taky velkou roli místo na přistání. S malým modelem, se kterým lze plácnout do trávy a on se zastaví skoro na místě, se dá létat na místech, kde s větším modelem nemáte šanci přistát. Větší těžší modely dovedou po desednutí popojet po zemi pět šest metrů a když to je na větru, může model po zemi jet i více jak deset metrů. Trefovat se potom někde mezi kameny je s větším modelem velká loterie.

Potom je to tak, že zpočátku, když s létáním na svahu začínáte, potřebujete velký svah bez překážek pro let a velké místo bez překážek pro přistání. Jak se bude zvětšovat vaše pilotní umění, budete schopni využít menší svah a budete schopni přistávat na menší ploše. A je to nejen o pilotních schopnostech, ale také o nervech, i ty se musí vycvičit.

Pokud je hřeben svahu plochý a s malým počátečním sklonem terénu, je lepší i menší model vystřelit na gumě, než se plácat desítky metrů těsně nad zemí a navíc v turbulenci, která se na takových podlouhlých kopcích ráda u země dělá. Nebo si pomoci elektrickým pohonem.

image

zdroj: http://www.rc-network.de/magazin/artikel_05

A neposlední v řadě je starost, kde nechat auto. Nejen vůbec najít místo k zaparkování, ale mít auto tam, kde není velká pravděpodobnost vykradení. Zaparkovat jedno auto až tak velký problém není, ale když se sejdou tři nebo pět lidí, už to problém je.

Když se někde na svahu usadíte, rozložíte si tam svoje nádobíčko, jste na něčím pozemku. Může to být pozemek státu, může to být pozemek obce, může to být pozemek nějakého konkrétního člověka - fyzické osoby. A ten někdo na tom pozemku nějak hospodaří, nebo na tom pozemku hospodaří někdo jiný. Je třeba vědět čí to je a snažit se seznámit s tím, jak to na místě chodí. Když se na místě zemědělsky hospodaří, měli bychom to respektovat a neničit porosty i kdyby to měla být jen tráva. Největším problémem je asi ježdění autem po poli nebo po louce. Majitele nebo hospodáře také spolehlivě naštvete, když auty zatarasíte můstek, kudy se dostává na pole, nebo výjezd z lesa.

image

Velkým problém vyrobili naši zákonodárci, kteří z našich větroňů udělali dron. V chráněných územích je létání s drony zakázáno a tak podle práva se dnes na mnoha místech, kde se létá desítky let, létat nesmí.


zpátky na: Kam na svah │ dál: Seznam svahů


přehled kapitol:

  1. Kam na svah
  2. Jak hledat nové svahy
  3. Seznam svahů
  4. Seznam svahů podle směru větru
  5. Svahy na severní vítr
  6. Svahy na severovýchodní vítr
  7. Svahy na východní vítr
  8. Svahy na jihovýchodní vítr
  9. Svahy na jižní vítr
  10. Svahy pro jihozápadní vítr
  11. Svahy na západní vítr
  12. Svahy pro severozápadní vítr
  13. Kam na svah - jiné weby
  14. Létání na svahu