image image

Modul 2.4 GHz pro Multiplex Evo 9/12stálý odkaz / permalink

08.07.2007
Firma Xtreme Power Systems uvedla na trh moduly 2.4 GHz pro vysílače Multiplex Evo 9/12. Dodává je společně s 8 nebo 10 kanálovými přijímači.

Moduly jsou uváděny pod obchodním názvem XtremeLink. Modul se vkládá místo VF modulu od Multiplexe a prutová anténa je nahrazena krátkým pendrekem.

image

Jedinou viditelnou nevýhodou pro modeláře s širším portfoliem létaných kategorií je zřejměvelikost přijímače. Dodávaný přijímač se jeví do malých modelů příliš velký.

Otázkou je praktická možnost snadného přehazování modulů 35MHz<->2.4GHz (zástavba antény). Vypadá to podle obrázků jako průchodná věc.

Modul 2.4 GHz pro Multiplex Evo 9/12 od ACTstálý odkaz / permalink

02.09.2007
Další firmou, která uvádí systém 2.4 GHz pro vysílače Multiplex je firma ACT Europe. K dispozici jsou 6 až 20 kanálové přijímače.

Vysílačový modul je připevněn vně krabice vysílače.

image

Stejně jako u řešení firmy Xtreme Power Systems je otázkou praktická možnost přehazování modulů 35MHz<->2.4GHz.

Modul vysílače i přijímače by měly podle všeho umožňovat obousměrnou komunikaci. Tedy nejen z vysílače do modelu ale také naopak z modelu k vysílači. Tedy telemetrii.

Děkuji za upozornění Davidu Ševčíkovi.

Modul 2.4 GHz pro Multiplex Evo 9/12 od ACT podruhé a trochu jinakstálý odkaz / permalink

28.01.2008
Firma ACT Europe. přišla na trh z další variantou svých modulů pro vysílače světových značek. S3D.

Vysílačový modul je nyní připevněn vně krabice vysílače tak, že nic nebrání používat původní anténu a vzhledem k tomu že je vysílačový modul připojen konektorem učitel-žák, lze bez problémů používat vysílač operativně buď v novém pásmu 2.4 GHz nebo v původním 35/40 MHz. Vysílači Multiplex Evo to docela sluší.

image
Otázkou zůstává spolehlivost propojení vysílače s modulem. Konektor je dole přeci jen na ráně. Ale to lze jistě nějak mechanicky ošetřit. image

Podle popisu systému má vysílačový modul dva vysílače - proto ty dvě antény. Vysílá tedy na dvou frekvencích v pásmu 2.4 GHz současně s výkonem po 100 mW. Přijímač obsahuje v jedné krabičce přijímače dva. Vzhledem k tomu, že systém podobně jako systémy Futaba FASST a XPS XtremeLink skáče po kanálech (frequency hopping), připadá mi toto řešení až schizofrení image

Zajímavou možností tohoto systému je práce ve dvou pásmech současně - 2.4 GHz + 35/40/41/72 MHz. Vysílá současně původní VF modul vysílače i nový k vysílači připojený modul ACT. Přijímače pro obě pásma jsou v modelu propojeny a řídí ten přijímač, který má signál. Přijímače musí být oba od ACT protože pro možnost přepínámí mezi přijímači musí oba podporovat vzájemnou datovou komunikaci.

Konkrétně u Multiplex Evo mi není tak docela jasné jak to je uděláno, protože vysílač buď posílá signál kodéru do interního VF modulu nebo na konektor učitel-žák a v tom případě vnitřní VF modul vypne.


předchozí stránka imageMultiplex Evo - Doplňky 2Multiplex přichází s PCM modulací pro Evoimage