Gumicuk
Gumicuk je zařízení, které umožňuje dostat letadlo do vzduchu. Startovala se tak i skutečná letadla. Typický je u něj průběh síly, kdy zpočátku táhne největší silou, letadlu uděluje velké zrychlení a postupně tah slábne až táhne letadlo směrem dolů svojí vahou.
Gumicuk se dá běžně koupit v modelářské
prodejně. My máme gumicuk od fa Jiří Šmíd - Modelářské potřeby,
typ Maxi. Stál asi 800 Kč a tvoří ho 30 m opředené gumy 7mm a
100 m silonu. Je vybaven kroužky na obou koncích a padáčkem.
Jediné, co je třeba k němu dodat je nějaký kolík. Může to být
i šroubovák, ale lepší je stanový kolík.
Gumicuk je namotaný na drátěném bubnu. Ta má nevýhodu v tom, že šňůru nelze z bubnu jednoduše odvíjet. Je výhodné gumicuk namotat na jiný buben s otvorem uprostřed, do kterého se dá při odvíjení zastrčit kolík. Odvíjení pak jde jako po másle. |
v kostce
Gumicuk funguje dobře za přiměřeného větru. Na velké větroně se moc nehodí.
výhody:
- levný
- snadná přeprava
- nepotřebuje prakticky údržbu
- pro větší větroně málo výkonný
- za bezvětří nefunguje
- tah nelze v průběhu vleku regulovat
Viz také
Start na gumicukuVýběr gumicuku
Jak poznám gumicuk, který je vhodný právě pro moje letadlo? Jaký si mám koupit? Nebo jaký si mám vyrobit?
Výrobci gumicuků to mají za ta léta dobře vymyšlené a prodejci dobře značené. Prodávají několik velikostí gumicuků, které se liší průměrem gumy, délkou gumy a délkou vlasce. U každého gumicuku je uvedena velikost modelů, pro které je ta která velikost gumicuku vhodná.
- "mini": pro modely do hmotnosti 500 g a rozpětí 1500 mm; 20 m opředené gumy průměr 4 mm, 100 m silonové šňůry
- "standard": pro modely do hmotnosti 1200 g a rozpětí 2200 mm; 30 m opředené gumy průměr 6 mm, 100 m silonové šňůry
- "maxi": pro modely do hmotnosti 1800 g a rozpětí 3000 mm; 30 m opředené gumy průměr 8 mm, 100 m silonové šňůry
Velikosti modelů na horní horní hranici udávané výrobcem gumicuku vytáhnout jdou, ale za bezvětří už to bývá problém. Gumicuk "maxi" tak spolehlivě i za bezvětří odstaruje model 1.2 kg těžký, ale dvoukilový už vytáhnete jen do malé výšky. Aby jste dosáhli pěkné výšky, musí foukat proti. Čím těžší model, tím musí být větší vítr. Nakonec zjistíte, že sice model vytáhnete vysoko, ale ve větru zrovna není žádná termika. Když vítr ustane, je termika, ale vy zase neodstartujete do dostatečné výšky.
I na velkém gumicuku lze startovat menší modely, modely, pro které byste jinak museli kupovat menší gumicuk. Gumicuk ale nesmíte tolik "šponovat" a s výškovkou musíte pracovat jemněji. Jinak vám hrozí zlomení křídel, tzv. "zatleskání".
U celokompozitových modelů můžete plného natažení využít, ty to vydrží. U těch můžete využít možnost model před vrcholem dráhy z gumicuku vystřelit a získat tak větší výšku, než byste docílili delším vlekem. U malého modelu totiž začne těžká guma model stahovat dolů.
Gumicuk podomácku
V případě, že máte na gumicuk nějaký speciální požadavek, můžete si ho samozřejmě vyrobit i sami. Gumu i vlasec lze koupit samostatně. Protože za vlády komunistů nešlo hotový gumicuk koupit, museli jsme si vyrábět všechny gumicuky. Prošli jsme tak i mnohé slepé uličky. Na co si dát pozor?
Lepší je guma s kruhovým průřezem. Guma hranatého průřezu se snadněji v terénu zachytává od drny a trsy trávy, ale hlavně na hranách snadno vznikají poškození, která v důsledku vedou k přetržení gumy.
Lepší je použít gumu opletenou textilií. Ta gumu chrání a vymezuje maximální napnutí gumicuku. Ještě jsem neviděl, že by někdo přetrhl gumicuk z opředené gumy.
Pokud je gumicuk s holé gumy, nijak gumu nemažte. Jediným výsledkem bude, že se vám guma hrozně ušpiní.
Velkou pozornost věnujte napojení jednotlivých částí gumicuku. Nejde to udělat prostými uzly. Na vlasci běžný uzel nedrží a na gumě je uzel místo, kde se guma přetrhne. Prohlédněte si profi gumicuk. Vlasec s gumou se spojuje navázáním na kroužek na klíče. Pro gumicuky s hadicí nabízí Modell studio spojky pro navázání vlasce - "Hi start joiners set".
Guma, kterou použijete by měla mít dostatečnou pružnost. Například guma nařezaná z duše automobilu je nevhodná, protože gumicuk je hrozně "trvrdý" - k natažení je potřeba velká síla a gumicuk táhne hrozně krátkou dobu. Například opředené gumy, které se dají koupit třeba v Obi, Baumaxu a podobných obchodech v metráži nebo gumy z pavouků na přichycení věcí na zahrádku auta moc vhodné nejsou. Gumy jsou příliš tuhé.
Viz také
Kotvení gumicuku
Gumicuk je třeba dobře ukotvit v zemi. Gumicuk se natahuje dost velkou silou a vytržení jeho kotvení znamená výpravu 150 m po louce tam a zase zpátky.
Používají se různé kolíky podle toho, v jakém, terénu se létá. Mě stačí větší šroubovák, nebo používám stanový kolík. Obojí drží v drnu trávy dostatečně.
Horší to je v půdě písčité nebo extra tvrdé. Tam si lze pomoci delšími kolíky:
Při zkoušení ukotvení gumicuku zkoušejte tah rovnoběžně se zemí. Netahejte za gumu směrem nahooru. Za prvé gumicuk tímto směrem při startu netáhne a za druhé riskujete zranění, kdyby vám guma kolík ze země vytáhla! Já sám jsem si kdysi označkoval čelo mei obočím stanovým kolíkem.
Extrémně se startuje i na skalnaté půdě, kde nejde zatlouct žádný kolík. Tam se dá uvázat gumicuk smyčkou nějakého pásku kolem kamene nebo pahýlu křoví.
Gumicuk pro házedla
Pro házedla hmotnosti kolem 250 g stačí podstatně slabší gumicuk než pro standardní velikosti větroňů o hmotnosti 1 - 1,5 kg.
Takový gumicuk se vyrábí z páskové gumy (značka TAN) široké 1/4" (6.4 mm). Guma má délku 8 m, silon 30 m. Guma se natahuje až na desetinásobek.
Krátký gumicuk
Pokud chodíte létat termiku i někam na svah nebo pokud potřebujete na svahu startovat větší větroň a nejste schopni větroň bezpečně hodit nebo hodit do dostatečné výšky, je dobré mít krátký gumicuk.
My používáme gumicuk s přibližně 10 m gumy a asi 30 m silonu. Celková délka napnutého gumicuku vychází z toho, jak veliký prostor na kopci máte k dispozici. Je-li místa málo, je na místě použít gumicuk ještě kratší. Lepší je zkracovat délku silonu.
Ve světě
Anglicky se gumicuku říká hi-start. Kratším gumicukům up-start a zip-start.
Typické parametry
typ | délka gumy [m] | délka šňůry [m] | použití |
---|---|---|---|
hi-start | 30 | 120 | start na louce, běžné větroně |
up-start | 15 | 60 | start házedla |
zip-start | 3 | 6 | start házedla, start ve stísněných prostorách |
Poznámky
│ Vlekací háček následující stránka